Nejdříve v polovině tohoto týdne bude jasno, zda jsou loňské komunální volby ve Hřensku platné. Dříve totiž soud kvůli velkému množství svědků nerozhodne.

Při pondělním výslechu svědků vyšlo najevo, že za stěhováním voličů do Hřenska může být korupce. Za nové voliče ve Hřensku totiž měl prý podnikatel Jiří Barcal slíbené stavební zakázky. Vypověděl to u ústeckého krajského soudu. Lidem prý proto slíbil 500 až 5 000 korun, pokud se přihlásí a zvolí stranu současného místostarosty Jana Havla (Soutěsky – věc veřejná, věc neprodejná). Získal tak několik lidí, peníze jim ale prý nevyplatil.

„Měla to být služba, dělal jsem to pro pana Havla,“ řekl u soudu podnikatel ve stavebnictví Barcal s tím, že právě dnešní místostarosta Hřenska ho měl o pomoc při shánění nových voličů požádat a jako kompenzaci mu nabídnout získání stavebních zakázek.

Místostarosta Havel ale takové obvinění odmítá. Podle zaměstnankyně obecního úřadu ve Hřensku podnikatel před volbami pomáhal přihlásit asi 16 lidí. Finanční odměnu prý ale nevyplatil.

„Asi jeden až dva dny před volbami jsem to odvolal,“ uvedl Barcal. Podle něj se do obce začalo přihlašovat hodně lidí a jeho znechutilo jejich jednání a jednání Jana Havla.

Před obecními volbami v říjnu 2010 se do Hřenska přihlásilo 67 lidí, část z nich měla podle svědků podporovat Havlovu stranu a další se přihlašovali údajně proto, že jim podezřelý nárůst obyvatel vadil a chtěli situaci vyrovnat. Podezřelý nárůst kritizovala místní ODS a podala na volby i ústavní stížnost.

Stížnost na průběh voleb Ústavní soud letos v květnu uznal a věc vrátil k projednání krajskému soudu, který předtím vloni v listopadu stížnost zamítl. Podle Havla se lidé do obce přihlašovali proto, že jim záleželo na tom, aby volby nikdo nezmanipuloval. Havel do svých nemovitostí před loňskými volbami přihlásil 37 lidí.

Po vyhlášení nálezu Ústavního soudu řekl hřenský starosta Josef Černý, že nález přinese Hřensku problémy.

„Já osobně se necítím nijak poškozen. Ale nikdo neví, co bude. Takže se těžko budou uzavírat jakékoliv dohody, protože by to mohlo být později napadeno. Hrozí tak poměrně reálné zbrzdění rozvoje obce,“ obává se o další osud Černý. „Dokud u nás nebude podobné chování nějaký zákon omezovat, tak se to bude opakovat po každých volbách,“ dodal starosta.