Několik desítek velkoformátových fotografií vlaků všech generací pořízených v okolí Jedlové zaplní od soboty velkošenovský Club. Své fotografie představí teplický fotograf Jan Beránek a Petr Malý z Benešova nad Ploučnicí.

Jedlovou a její okolí nevyhledávají jen turisté a hltači kilometrů, ale také takzvaní šotouši. Tedy lidé, jejichž vášní je fotografování vlaků a všeho, co souvisí se železnicí.

„Většina šotoušů hledá na kolejích pomalu tu mizící dobu, těžkotonážní nákladní vlaky, romantické rychlíky v krajině, kde dávaj lišky dobrou noc. A právě proto máme tak rádi Jedlovou a její okolí,“ vysvětluje Jan Beránek, jinak civilním povoláním novinář.Ten se k vlakům dostal jako spousta jiných, když jako malý kluk dělal jejich modely. Fotit je začal ale o něco později a naplno své současné vášni propadl na vysoké škole.

„Dá se říct, že se fotografování vlaků naplno věnuji nějakých šest. Nazpátek mne k tomu přitáhla práce, když jsem dělal pro jednoho z výrobců kolejových vozidel,“ říká teplický fotograf.

Kromě vlaků zasazených do české romantické krajiny se svou vášní pro železnici dostal do poměrně exotických částí světa. Nejrůznější vlaky zvěčnil například v Izraeli, v ruské tajze nebo v dalekém Japonsku.

Velký vliv na něj měl server Želpage, což jsou specializované stránky pro fanoušky železnice, které nabízejí kromě informací o dění na železnici také přehršel fotografií vlaků z celého světa.

„Dal mi hodně dobrou i tvrdou školu. Focení vlaků je hodně monotématické, moc nového se vymyslet nedá, takže záleží na nejmenších detailech v kompozici. A hodně se dbá i na technické provedení. A protože je to pořád o tom samém, tak se na tom řeší hrozný detaily, co to je za vlak, odkud kam jede, co se za rok s tou mašinou stalo, jestli je to rarita, nebo ne. Když jsem po čase přešel do mediálního světa, tak jsem najednou zjistil, že o některých záležitostech ohledně focení vím díky šocení více než spousta profesionálních fotografů,“ vypráví Jan Beránek, pro kterého je šenovská výstava první zaměřenou výhradně na železnici.

Již dříve se ale na několika výstavách podílel. Naposledy to byl soubor fotografií z loňských demonstrací, které se odehrály především ve Varnsdorfu. Fotografie byly vystaveny v Doubici.

„Nikdy jsem ale nedělal výstavu jen ve dvou lidech,“ dodal Beránek.