VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SOS: SCIO porušuje zákon

Děčínsko - Sdružení obrany spotřebitele kvůli tomu podává podnět k České obchodní inspekci

5.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Martin Skála

V sobotu se konaly na Střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické v Ústí nad Labem Národní srovnávací zkoušky. Ty pořádá společnost SCIO. Jsou určeny uchazečům o vysokoškolské studium a stále více vysokých škol jejich absolvování vyžaduje jako podmínku pro přijetí. V našem kraji například některé fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Zúčastnilo se jich i mnoho studentů z Děčínska.

„Byla jsem na zkouškách už podruhé, právě do Ústí. Chystám se studovat na pedagogické fakultě v Plzni. Tam by mě bez nich nevzali. Podruhé jsem se pokoušela, protože napoprvé jsem je neudělala.“ řekla Petra Hrázdilová z Děčína.

Sdružení obrany spotřebitelů ovšem tvrdí, že pravidla, která upravují právě Národní srovnávací zkoušky odporují zákonu. Nezákonná ustanovení se, jak SOS uvádí ve své tiskové zprávě, vztahují především k možnosti reklamovat výsledek národní srovnávací zkoušky. Námitku vztahující se k chybám v zadání testu lze podat pouze prostřednictvím služby Premium SMS , která je zpoplatněna. Jen v případě, že bude námitka vyhodnocena jako oprávněná, bude poplatek vrácen. Přitom sama společnost SCIO připouští ve svém materiálu, který je k dispozici na internetu, že k chybám v zadání dojít může.

„Tato úprava jednoznačně odporuje ustanovení § 56 odst. 3 písm. b občanského zákona, které stanovuje, že jsou nepřípustná veškerá ujednání, jenž by omezila nebo vyloučila možnost uplatnit odpovědnost za vady. Možnost uplatnit reklamaci jen pomocí služby Premium SMS je jednoznačně omezující ustanovení. Zpoplatnění neoprávněné námitky lze chápat jako poplatek za neuznanou reklamaci,“ řekla právnička SOS Eva Strnadová. Podotkla, že touto záležitostí se zabýval již i Nejvyšší správní soud. Ten ve svém rozsudku označil tyto poplatky za nezákonné a stejný názor zastává i Česká obchodní inspekce.

„SOS před posláním podnětu k ČOI, vyzvalo společnost SCIO ke zdržení se protiprávního jednání a k úpravě těchto obchodních podmínek, bohužel však bez jakékoliv odezvy ze strany společnosti,“ dodal ještě Jan Mišurec ze Sdružení obrany spotřebitele.

Bohumil Kartous, mluvčí SCIO uvedl, že jeho společnost s názorem SOS nesouhlasí: „Námitkové řízení je doplňkovou službou Národních srovnávacích zkoušek. Jako takové nespadá do reklamací, jelikož se nejedná o vadu služby, na kterou byla uzavřena spotřebitelská smlouva. Jeho smyslem je transparentním způsobem objektivizovat výsledek zkoušky.“ Dodal, že účastníkům zkoušek není zpoplatněním námitkového řízení znemožněno podat zákonným způsobem reklamaci k jakékoliv domnělé vadě poskytnuté služby.

Autor: Jan Trojan

5.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – čtvrtek 14. prosince 2017

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

PAVEL BUDÍNSKÝ - trenér BK ARMEX Děčín.

Děčín má spadeno na USK. Urve už výhru?

VÍME PRVNÍ

Orangutana Ňuňáka nezabila rakovina, ale tasemnice, která napadá i lidi

Ústí nad Labem - Orangutan Ňuňák nezemřel na rakovinu. Pitva ukázala, že boulovité útvary jsou ve skutečnosti zapouzdření cizopasníci. Přesněji tasemnice, které přenáší lišky trusem. Napadají i člověka a mohou představovat i smrtelné nebezpečí.

Čtvrtečník Martina Schulze: Může být vláda jedné strany úspěšná?

Doubice - V pravidelném seriálu se Matrin Schulz tentokrát zaměřil na vládu jedné strany v Česku.

Konečně! Pětimostí se v pátek otevře

Děčín /FOTOGALERIE/ - Dopravě v Děčíně by se mělo částečně ulevit. Otevřen bude alespoň jednosměrně podjezd Pětimostí.

AKTUALIZUJEME

Více než sto lidí rozezpívalo kostel na Husově náměstí

Děčínsko - Oblíbená akce se i letos vydařila. Koledy těšily na mnoha místech Děčínska.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT