Zhruba o polovinu méně peněz než loni mají poslanci na tak zvané porcování medvěda, tedy přidělování peněz ze státního rozpočtu nejrůznějším žadatelům. Přitom žádostí o peníze se v rozpočtovém výboru sešly stovky. Tři jsou také z Děčínska a mají podporu poslance za ODS Vladimíra Šoltyse. Sedm set tisíc korun žádá fotbalový oddíl ŘEZ-UZ, jenž Šoltys zakládal a na jehož pozemcích je fotbalové hřiště.

„Není na tom nic divného, bylo by chybou, kdyby oddíl, který jsem zakládal, nemohl dosáhnout na peníze z rozpočtu jen proto, že jsem jeho jednatelem,“ bránil žádost klubu Šoltys. Svou obranu podporuje i faktem, že na hřišti se prohání stovka dětí, malých fotbalistů.

Sportovci by za peníze pořídili závlahové zařízení travnaté plochy.

Sociální demokrat Jaroslav Foldyna míní, že celý systém porcování mědvěda je špatný. „Ale když má pan Šoltys tu možnost a peníze pro klub, který zakládal, může získat, byl by hloupý, kdyby to neudělal. Já bych jednal stejně,“ řekl Foldyna.

Z medvěda mají díky Šoltysovi šanci si ukrojit i děčínští tenisté, a to milion sto padesát tisíc korun na zavlažování sportoviště, stejně tak Jiskra Modrá, která chce milion a sto tisíc korun.

Loni se Šoltysovi podařilo do Děčína přihrát pět a půl milionu korun na rekonstrukce školy ve Varnsdorfu, na interaktivní učebnu, jazykovou učebnu a učebny pro keramickou dílnu, školy na Máchově náměstí v Děčíně a na oplocení sportovní plochy a nákup strojního vybavení pro údržbu sportovních ploch a sportovní náčiní pro Občanské sdružení za rozvoj sportu a tělovýchovy v Janově.

Šoltyse o peníze ze státního požádaly i některé soukromé subjekty na vlastní podnikání. „Ty však musím odmítat,“ poznamenal poslanec.

Obce a města ale žádat mohou, letos to neudělaly.

„Vůbec jsem nevěděla, že něco takového mohu udělat,“ divila se starostka Merboltic Hana Kučerová. Přitom intenzivně sháněla peníze na opravu mostku, potřebovala dva miliony korun. „Už ho máme opravený, nakonec jsme to pořídili jen za dvě stě tisíc korun, ale na příští rok bychom potřebovali peníze na hřiště a na místní komunikace,“ přemýšlela Kučerová, s čím za poslanec pro příští rok půjde. „Rozhodně ho požádáme o pomoc,“ prohlásila.

Hřensko by zase potřebovalo patnáct až dvacet milionů korun, aby mohlo opravit lávky a přístupové cesty do národního parku na svém území.Pro začátek, na to nejnutnější, by stačilo jeden a půl milionu korun.

„Nežádali jsme, protože obec Hřensko není dobře zapsaná a nevěřím, že bychom peníze mohli dostat,“ řekl starosta Hřenska Josef Černý. I on však dodal, že příští rok se pokusí poslance kontaktovat a nějaké peníze z medvěda získat. „Přiznávám, že trochu jsme na to letos i zapomněli, protože se hovořilo o tom, že se medvěd už porcovat nebude,“ poznamenal Černý.