„Napadlo mne, že by připomenutí narozenin nemělo skončit položením květin. Že by se do oslav mohli zapojit nejen sokolové. Všude mají Tyršovu ulici, most nebo sady. A přitom spousta lidí v Děčíně ani neví, že Tyrš se narodil v Děčíně. Chceme, aby si lidé uvědomili, jakého rodáka v našem městě máme," vysvětluje místonáčelnice Sokola a členka Sokola Maxičky Dagmar Toncarová.

Slavnostní program začne v neděli 18. září v 10 hodin u sochy Miroslava Tyrše 
v parku pod děčínským zámkem. Následně na sousedním pódiu vystoupí cvičenci a tanečníci.

„Po programu u Tyršova pomníku se vydá pochod zámeckým parkem a Dlouhou jízdou k rodnému domku Miroslava Tyrše, který je na zámku," doplňuje Dagmar Toncarová.

Od 13 hodin se pak na louce pod Novým mostem nedaleko děčínského kempu představí téměř dvě desítky sportovních klubů, které nabídnou svůj sport především dětem a mládeži. Zájemci si budou moci na místě vyzkoušet některé sportovní disciplíny či se zeptat na to, co je na tom či onom sportu zajímá.

„Připravili jsme si střelbu na bránu, poznávání hokejové výstroje nebo hokejové pexeso," přibližuje manažer děčínského hokejového klubu Jan Havlíček.

Kromě hokejistů zde budou například fotbalisté, karatisté, basketbalisté či tanečníci.

Miroslav Tyrš se narodil jako Friedrich Emmanuel Tirsch 17. září 1832 v Děčíně v zámeckém areálu, kde byl jeho otec lékařem. Tyrš byl český národní obrozenec německého původu, kritik, historik umění, estetik, profesor dějin na UK a na ČVUT v Praze, předseda výtvarného odboru Umělecké besedy a člen poroty pro sochařskou výzdobu Národního divadla 
v Praze. Podílel se na založení organizovaného tělovýchovného hnutí v Čechách, zejména Sokola.