„Mláďata opustí hnízdo dle ornitologů již velmi brzy. Bude to poprvé v historii sokola stěhovavého, kdy jeho první krůčky z hnízda na komíně teplárny může veřejnost sledovat v přímém přenosu," uvedl Pavel Jonáš, předseda představenstva společnosti.

Psali jsme: VIDEO ŽIVĚ: Sokoly na komíně v Děčíně sleduje kamera…ZDE…

Sokolí pár na komínu v Děčíně tvoří dva neokroužkovaní dravci, tedy není známo místo jejich původu. Ze tří mláďat jsou dvě samičky a jeden sameček. Mláďata byla okroužkována a bude tedy možné jejich původ kdykoli vysledovat. Mláďata obvykle vylétají z hnízda po měsíci a půl. U jejich rodičů je pak padesátiprocentní pravděpodobnost, že na komínu v Děčíně zahnízdí i příští rok.

Po vylétnutí mláďat z hnízda pracovníci Národního parku České Švýcarsko vyčistí sokolí budku a připraví ji na novou sezónu. Ze zbytků v okolí budky bude možné provést podrobnější analýzu sokolí potravy. Sokoli přirozenou cestou snižují počty holubů, již nejsou v našich městech příliš oblíbení.

Sokol stěhovavý je symbolem ochrany přírody Českého Švýcarska. V České republice se podařilo populaci téměř vyhubeného druhu rozšířit na 70 hnízdících párů a těžiště této populace je právě v Českém Švýcarsku, odkud z hnízd každoročně vylétnou zhruba dvě desítky mláďat.