19:49 - Návštěva ministrů je u konce, on - line končí.

19:36 - Jedno je jisté: Ministři slíbili starostům ze Šluknovského výběžku legislativní změny v oblasti sociálních dávek a boj s drogami.

19:21 - Probíhá vzrušená debata s místními. Ti si stěžují. Ministr vnitra jim přislíbil, že tu v okolí vznikne policejní služebna.

18:58 - Ministři jsou na Kovářské. Nakonec mají skoro hodinu zpoždění.

18:32 - Lidé na Kovářské uklízejí. Prý jim to doporučili strážníci městské policie. Na místě je také státní policie a kriminálka. Místní lidé na ministry také čekají.

18:27 - Starostové mají zatím z jednání s ministry dobrý pocit. Zdá se jim, že jsou některé věci, které se týkají sociálního bydlení či registru přestupků na dobré cestě.

18:26 - Program ministrů nabral asi třicetiminutový skluz.

18:01 - Ministry čeká návštěva ghetta v Kovářské ulici ve Varnsdorfu. To by měl být poslední oficiální bod jejich dnešního programu.

17:38 - Probíhá tisková konference. Po ní se všichni přesunou do Varnsdorfu, do dalších problémových lokalit.

17:37 -  Bezpečnostní situace se podle děčínské policejní mluvčí Petry Trypesové ve Šluknovském výběžku postupně zlepšuje.

"Z našich statistik vyplývá, že nápad trestné činnosti se snižuje, objasněnost naopak zvyšuje. Bezpečnostní situace se postupně zlepšuje," řekla Trypesová.

Nedávno tady přitom došlo k hromadné potyčce, VÍCE ČTĚTE ZDE…

17:20 -  Situaci, kdy stát prostřednictvím příspěvků a doplatků na bydlení platí majitelům domů a ubytoven přemrštěné nájemné, by měla podle ministryně Marksové Tominové vyřešit novela zákona o hmotné nouzi.

"Zákon by mohl platit od příštího roku, je tady ale varianta, že by ho Sněmovna projednala zrychleně," řekla Marksová Tominová. Děčínský poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) chce tuto variantu navrhnout svému poslaneckému klubu. "Pomohla by mimořádná schůze Sněmovny, která by se balíkem sociálních zákonů zabývala," řekl Foldyna.

Do Šluknova dorazila část vlády.16:46 - Ministr Jiří Dienstbier přednesl starostům, co se připravuje ve vládě. Jsou to zákony ošetřující sociální bydlení nebo přestupky. Starostové ale tvrdí, že vláda jakoby vycházela z dva roky starého Šluknovského desatera.

16:27 - Na šluknovský zámek nakonec dorazilo za ministry více než deset starostů. S ministry jednají i špičky policie, například policejní prezident Tomáš Tuhý.

16:14 - Ministři se přemisťují na šlukonvský zámek, kde budou jednat se starosty. Ti ale kupodivu nemají o setkání s ministry žádný velký zájem, dosud je doprovázali asi čtyři starostové.

16:08 - "Měsíčně platím za holobyt 8,5 tisíc korun. Opravy dělám na své náklady," postěžoval si ministrům jeden z místních obyvatel Ludvík Ferenc.

16:07 - Proč bylo šluknovské sídliště prázdné? Majitel údajně zakázal lidem vycházet a s ministry mluvit.

15:59 - Starosta Varnsdorfu Martin Louka si myslí, že pokud nemá být sociální bydlení obchodem s chudobou, jsou nutné změny legislativy a závazné cenové mapy.

15:45 - Delegace se přesunula k místním holobytům. Ministři tu mluví s místními lidmi.

15:32- Ministři si prohlížejí šluknovské sídliště. Místní lidé si jich ale skoro vůbec nevšímají.

15:08 - Kolona dvaceti aut s ministry, starosty, úředníky a dalšími míří na šluknovské sídliště.

14:47 - Ministři dorazili do Šluknova. Přivítal je děčínský poslanec Jaroslav Foldyna, starostka Šluknova Eva Džumanová a další.

Do Šluknova dorazila část vlády.14:05 - "Budeme diskutovat o problémech, které se tři roky neřešily. Doufám, že se konečně něco začne dít," řekla Děčínskému deníku starostka Šluknova Eva Džumanová.

13:46 - Nový model sociálního bydlení chystá komise zástupců ministerstev, radnic, krajů i neziskových organizací. Základní parametry by měly být hotovy do konce roku. Sociální bydlení v Česku neexistuje. Lidé v nouzi často končívají v předražených ubytovnách. Dostávají se do nich v poslední době také senioři. Celkem by v ubytovnách podle odhadů expertů mohlo žít kolem 100 000 lidí.

13:30 - Program ministrů na Šluknovsku začne přesně za hodinu.

Rozvrh je následující: 14:30 - příjezd do Šluknova. 15:00 - 15:45 - prohlídka sídliště ve Šluknově. 16:00 - setkání a diskuse se starosty na šluknovském zámku. 17:00 - tisková konference na zámku. 18:00 - prohlídka  problémových lokalit ve Varnsdorfu v Kovářské ulici a neformální setkání se starousedlíky v okolí.

Kdo na Šluknovsko dorazil?

Ministři vnitra a pro národnostní menšiny Milan Chovanec a Jiří Dienstbier a ministryně práce Michaela Marksova Tominová (všichni ČSSD). 

Proč ministři přijeli na Šluknovsko?

Aby spolu se starosty obcí řešili problémy sociálně vyloučených lokalit a bydlení chudých. Ministři do oblasti míří po dopisu 18 starostů, přičemž pondělní schůzka by měla být první v řadě dalších.

Do Šluknova dorazila část vlády.Co jim starostové říkají?

"Půjde o prvotní seznámení se s problematikou, na které by měla navázat další jednání," říká starosta Varnsdorfu Martin Louka. Starostové chtějí členy vlády informovat i o plnění či podle nich spíše neplnění šluknovského desatera, které vzniklo na základě vypjaté situace v roce 2011.

Co starostové chtějí?

Mimo jiné žádají o posílení policejních hlídek, zpřísnění výkupu barevných kovů a zavedení registru přestupků.

Proč začaly na Šluknovsku nepokoje?

Nepokoje odstartovala srpnová potyčka dvou skupin mladíků v Rumburku. Loni v květnu za ni děčínský soud čtyřem obžalovaným, z nichž tři byli mladiství, uložil podmíněné tresty. Případ v regionu vyhrotil napětí mezi starousedlíky a sociálně slabou, zejména romskou komunitou. Po bitce se v Rumburku konala demonstrace, při níž dav asi 1500 lidí zkoušel vyprovokovat potyčky s Romy. Demonstrace se konaly i na dalších místech Šluknovského výběžku, někde opakovaně. Policie pak pro Šluknovsko sestavila speciální pořádkovou jednotku.