Sociální demokraté v Děčíně zatím nesestavili kandidátku do komunálních voleb. Jejich členská schůze se totiž ve středu večer vůbec nesešla. Přišlo asi padesát lidí, aby byla schůze usnášeníschopná, bylo jich třeba dvakrát tolik. Přitom ještě hodinu před začátkem členské schůze uspořádal mladý sociální demokrat Jaroslav Horák raut v děčínské restauraci No22, kde se měli mladí sociální demokraté domluvit, jak budou na členské schůzi postupovat.

Práce skončila rautem

Horák tvrdil, že se pak odeberou na členskou schůzi, právě kvůli tomu, aby ta byla usnášeníschopná. Nakonec jediným, kdo na ni dorazil, byl on. Pro ostatní práce pro stranu skončila rautem. „To je věcí každého člena, každý z nich se musí sám nad sebou zamyslet, proč je v sociální demokracii,“ řekl Horák. Přístup kolegů ho mrzí. Raut prý platil z fondů, které Mladí sociální demokraté mají z členských příspěvků.

Zbavíme se prospěchářů

Děčínská sociální demokracie rozjíždí očistný proces. Alespoň to tvrdí její děčínský šéf Pavel Sinko. „Uděláme hloubkovou kontrolu, s každým členem pohovoříme o tom, proč vstoupil do sociální demokracie, prospěchářů se zbavíme,“ řekl Sinko. Kontrola by měla být ukončena do konce července, poté se sejde nová členská schůze, která odsouhlasí kandidátku do komunálních voleb.

Mladé budeme potřebovat

Podle člověka, který je obeznámen s tím, co se u děčínských sociálních demokratů děje, jde o generační střet. Mladí sociální demokraté se snaží protlačit na kandidátky mladé lidi, což se jim i v několika případech povedlo. Ti starší a dlouholetí členové už ale nechtějí ustupovat. „Něco pravdy na tom je, jenže si musíme uvědomit, že ty mladé budeme potřebovat a měli bychom s nimi spolupracovat,“ řekl okresní sociálnědemokratický šéf a poslanec parlamentu Jaroslav Foldyna.

Děčínská sociální demokracie proslula hromadným nástupem mladých lidí. Do strany je měl naverbovat Tomáš Horáček. Za vstup do strany měl nabízet peníze, projížďky luxusními limuzínami a bohaté rauty. Poslední z nich se odehrál minulou sobotu na výletní lodi Poseidon. Horáčka raut a projížďka vyšla na padesát šest tisíc korun. Celou částku zatím neuhradil.

Měl opletačky se zákonem

Horáček není členem ČSSD, sám z ní vystoupil loni poté, kdy se na něj provalilo, že má oplétačky se zákonem. Soud ho potrestal pokutou za maření úředního rozhodnutí, řídil bez řidičského průkazu. Teď stanul Horáček před soudem znovu. Hrozí mu až dvouleté vězení za pokus o podvod.