Potřebuje sundat sníh ze střechy svého rodinného domu? Tak se připravte na maratón telefonů, nebo raději kupte lano, vezměte hráblo a hurá na střechu. Telefonní číslo na firmy provádějící výškové práce nehledejte v telefonním seznamu, žádné nenaleznete. Jediné, co Vám pomůže, je některý z internetových vyhledávačů. I tak ale nemáte vyhráno.

Děčínský deník oslovil osm z osmi nalezených firem. Jen jedna jediná je schopná Vás problému se sněhem a ledem zbavit.

„Práce máme hodně. Jsme na to dva, ale když je potřeba, tak povoláme i brigádníky,“ řekl Kamil Bednařík, majitel jílovské firmy, která se zabývá výškovými pracemi, a to včetně odstraňování sněhu z budov. Na kolik však odklizení sněhu ze střechy domu vyjde, nebyl schopný spočítat. „Záleží na mnoha faktorech. Jaká je na střeše krytina, v jakém stavu je, jaký má sklon, zda je kde se uvázat a rozhodující je také velikost,“ vypočítal Bednařík. Za osm hodin práce si účtují od jednoho a půl do dvou tisíc korun. „Vždy je to na domluvě. Účtujeme jen skutečně odpracované hodiny,“ podotkl Bednařík.

Většina firem není schopna zajistit úklid, ale ani neví, na koho by se případní zájemci měli obrátit. Výjimkou jsou jen dvě firmy. „Museli bychom zastavit vlastní výrobu, ale pokud bude chtít někdo pomoci, jsme schopni mu dát kontakt na nějakého horolezce,“ řekl ředitel benešovské firmy Rock Empire Jiří Chaloupka. Zatím se na jejich formu nikdo ale s žádostí o pomoc neobrátil.

Nepomohou, ale poradí

Podobně tomu je i u děčínské firmy Vertico. „Zatím nikdo nevolal. Rádi lidem pomůžeme alespoň radou a velmi rádi bychom i spolupracovali s hasiči, ale zatím nás nikdo s takovou nabídkou neoslovil,“ posteskl si ředitel firmy Václav Šavr.

Na internetu naleznete i kontakt na studenta, který nabízí úklid sněhu. Na střechy ovšem nemá vybavení a ani patřičný živnostenský list. „Pokud by byl domek nízký a s klasickou sedlovou střechou, tak bych asi byl schopný sníh odklidit. Ale nejsem horolezec,“ řekl Michal Seifert z Rumburka.

Sníh ze soukromých objektů Vám nepomohou odstranit ani hasiči. „Na Děčínsku nejsem schopni lidem ani poradit na koho se mají obrátit. S žádnou z oslovených firem jsme se nedohodli na spolupráci,“ postěžoval si operační důstojník Krajského operačního střediska hasičů v Ústí nad Labem. Dodal, že ve všech jiných krajích je spolupráce se soukromými firmami bezproblémová. Hasiči odstraňují nebezpečný sníh a led jen z veřejných budov.