Šluknovská radnice nemůže přimět majitele pozemků v okolí areálu bývalého podniku Bekon k likvidaci tamní černé skládky.

„Máme tu tři velké černé skládky, ale tahle je pro nás nejbolavější, protože je přímo v centru města. Bohužel s námi vlastník pozemků nekomunikuje,“ postěžovala si Božena Naňáková z městského úřadu ve Šluknově. S dalším velkým smetištěm v bývalém zemědělském objektu na okraji Šluknova má radnice potíže také.

„Nedaří se nám obeslat správce konkursní podstaty, který tuto budovu má na starosti. Nemůžeme se ho totiž žádným způsobem dohledat,“ pokračovala Božena Naňáková. Přestože tyto skládky pálí město už dlouho, nemyslí si Naňáková, že by se jich dalo brzo zbavit: „Na vlastní náklady je uklidit nemůžeme, protože by nám to nikdo neschválil. Jedná se totiž o soukromé objekty.“ Dodala, že skládky se v průběhu let rozrůstají do obrovských rozměrů.

Sama Naňáková moc nechápe, proč lidé raději nepoužívají sběrný dvůr, který mají ve Šluknově zdarma k dispozici. S menšími skládkami, které se zejména v okolí města po zimě vyskytnou si tamní radnice poradit umí. Pokud jsou na pozemcích, které patří městu, odklidí je většinou do druhého dne po jejich objevení.

„Jinak vyzveme majitele pozemku, aby se o úklid postaral. S některými vlastníky se spolupracuje dobře, zejména s Lesy ČR, ti se o nepořádek postarají rychle. S některými je komunikace bohužel těžší,“ podotkla ještě Božena Naňáková. Na likvidaci černých skládek vydali ve Šluknově loni kolem sta tisíc korun.

Nové černé skládky po skončení zimy zaznamenali i v Rumburku.

„Je jich teď víc, ale máme s nimi problémy celý rok, uklízíme je sami ve spolupráci s komunálním odborem, dělají to pracovníci na VPP,“ řekl Jiří Latislav z rumburského městského úřadu. V Rumburku mají podle Latislavových slov štěstí, že jim pomáhají s úklidem zdarma i rybáři a zahrádkáři. I díky tomu se jim podařilo za poslední roky velké skládky už zlikvidovat.

„V minulém roce jsme na úklid černých skládek vydali dvacet šest tisíc korun. To je o polovinu míň oproti roku dva tisíce sedm,“ upřesnila Dagmar Žáková, mluvčí rumburské radnice.

V Děčíně spolupracuje magistrát při odklízení černých skládek s technickými službami, ale odklízí si je i sám. Největší problémy mají s odpadem, který se shromažďuje kolem kontejnerů.

„Obvykle jsou to nerozložené značkové krabice a obaly položené vedle sběrných nádob. Jejich původce je ale neprokazatelný a tudíž bohužel nepostižitelný,“ uvedl Tomáš Martinček z děčínského magistrátu. Dodal, že zvlášť palčivá je i situace na sídlištích.

Město na upozornění občanů během února zlikvidovalo černé skládky, které se objevily v lesoparku Bažantnice a v dalších lokalitách.

„Vyčlenili jsme nákladní auto, které pravidelně objíždí lokality, kde se menší černé skládky objevují. Hned je uklízíme,“ zdůraznil Martin Malát z děčínských technických služeb.

„V loňském roce stálo uklizení černých skládek dvě stě osmdesát tisíc korun. Letos počítáme s vyšší částkou. Jsou to peníze, které mohly jít na něco jiného,“ zdůraznila Barbora Vechová, mluvčí děčínského magistrátu.

Tomáš Pavlík, mluvčí děčínské městské policie upozornil, že úplná likvidace skládek je téměř nemožná: „ Máme tu několik míst, kde se skládky opakovaně vyrůstají. Ty hlídáme. Ale málokdy se někoho podaří přistihnout při tom, jak na ně něco vyhazuje, abychom ho mohli postihnout.“ Trvalé místo, kam lidé vyhazují odpadky, které patří do sběrného dvora, je například Staroměstské nábřeží.

„Ale skládka vznikne přes noc prakticky kdekoliv někdo něco vyhodí, pak už tam začnou házet odpad další lidé,“ uzavřel Pavlík.