Nejsvízelnější situace byla na silnicích v pátek v podvečer, kdy začalo hustě sněžit. V sobotu hlásili policisté osm, v neděli zatím dvě. Naštěstí to nebyly vážné, většinu z nich odnesly jen plechy aut a pár lidí lehkými zraněními.

„Dopravu v pátek komplikovala nákladní auta na Šébru, opět nevybavená na zimu. Stejně tak se na silnicích stále objevují auta, jejichž řidiči dosud nepřezuli,“ řekl děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik.

Silničáři tak už museli sáhnout do zimních zásob posypového materiálu.
„Pro letošní zimu máme tisíc sedm set tun soli, šest set padesát tun drti, sto deset tun písku a padesát jeden tisíc litrů solanky. Celkem jsme za posyp na silnice utratili přes tři a půl milionu korun,“ spočítala Ivana Pekařová z děčínského provozu Správy a údržby silnic Ústeckého kraje. Dodala, že silničáři jsou schopni si poradit i s nenadálou kalamitou, přesně takovou, jaká nastala o víkendu.

O tom mají ale pochybnosti řidiči. "Jsem u Rybniště a na silnici jsou vrstvy sněhu, za celou cestu z Děčína jsenm nepotkala jediného silničáře, mám zimní gumy a stejně jedu jen na dvojku," hlásila v neděli dvě hodiny po poledni řidička Michaela.

„ V sobotu jsem jela odpoledne z Krásné Lípy do Studánky a cestou jsem nepotkala jediného silničáře, přitom hustě chumelilo a silnice byla zasypaná,“ stěžovala si řidička Šárka z Krásné Lípy. Na neudržované silnice si stěžovali i další řidiči. „Chápu sice, že když hustě sněží, nejde mít silnice do sucha vyčištěné, ale pokud silničáři tvrdí, jak jsou připraveni, mělo by to podle toho alespoň trochu vypadat,“ tvrdil řidič František Nekola, který na zasněžené silnici do Lísky musel jet v neděli ráno prý doslova krokem.


I když víkend na to nevypadal, silničáři se shodují, že ani letos příliš chladnou zimu neočekávají.
„Okolí Děčína je velmi specifické území. Počasí ve městě a jeho blízkosti ovlivňuje nebývale mnoho faktorů. Je tu mikroklima Labe, navíc jsme v údolí mezi kopci. Takže nahoře mrzne, ale v údolí se teplota udrží nad nulou. Vzhledem k mírnému průběhu posledních zim, nepředpokládám, že by letošní vybočovala z normálu.“ Přesto nepodceňuje situaci,“ tvrdil ředitel Technických služeb v Děčíně Emil Čvančara.
Jeho firma připravila v souladu s městskou radou plán údržby komunikací. Je to vlastně manuál, ve kterém město stanovilo priority údržby a technické služby je na objednávku zajišťují.

Na nenadálé situace jsou podle Čvančary připraveni. „Inertní posypový materiál jsme nakoupili s předstihem v létě. Monitorujeme situaci. Začali jsme prvního listopadu. Máme k dispozici síť měřících stanic, abychom na případnou změnu počasí zareagovali rychle,“ tvrdil ředitel.
Lidé z okrajových čtvrtí Děčína, kde právě technické uklízejí, to ale vidí jinak. Třeba na Pastýřskou stěnu nevyjel v sobotu jediný sypač či auto s radlicí, objevilo se tu až v neděli dopoledne. „My jsme na tom stejně, kdyby soused neposypal ulici, určitě bychom odsud nevyjeli,“ stěžovala si Jana Hlošková z jedné z ulici ve čtvrti Letná. Dodala, že ale v sobotu jela do Veleně a tam byla silnice sjízdná bez problémů. „Zřejmě uklízejí ulice jen tam, kde jezdí autobusové linky,“ poznamenala.

ALICE KLAUBENSCHALKOVÁ
JAN TROJAN