Tak je to spravedlivé, mohou si mnout ruce lidé, z jejichž beder zákonodárci sňali povinnost uklízet sníh z chodníků, které jim nepatří. Už s prvním sněhem mají tento úkol za povinnost města a obce.

Jenže lidé městům a obcím moc nevěří. Mají totiž obavy, že sníh a ledovatku nestihnou uklízet. „Nedovedu si představit, jak bude jezdit celý den, a vlastně už v noci, po městě nějaký čistič a sníh odklízet. To si raději vezmu lopatu a koště a uklidím si to sám. Přece nemůžu čekat, až přijede nějaká mechanizace, posype ledovatku před mým domem a já teprve pak odejdu do práce,“ řekl František Novotný z Děčíně.

Chodníkový zákon

Za pravdu mu dává starosta Malšovic Zdeněk Plachý. I když má obec na zimní údržbu připraveno sedmdesát tisíc korun a chodníky budou čistit zaměstnanci obce, radnice pomoc obyvatel uvítá. „Někteří před svým domem uklidí dříve, než to udělají naši zaměstnanci , kteří nemohou být na více místech najednou, pro nás se prakticky nic nemění a navíc já zákon považuji za správný. Nelze přece postihovat vlastníky sousední nemovitostí za neuklizený chodník, který patří obci,“ poznamenal starosta.

Další města a obce na Děčínsku počítají, kolik je tak zvaný chodníkový zákon bude stát.

Zpracují postup

„V současné době odbor místního hospodářství a majetku města ve spolupráci s Technickými službami připravuje podklady pro říjnové jednání rady města, na kterém bude přesně určen a zmapován postup úklidových prací v zimě,“ uvedla Markéta Lakomá z kanceláře děčínského primátora. Jak hluboko bude muset kvůli novému zákonu sáhnou radnice do kasy, netuší. „Není hotový plán a finanční náklady jsou závislé na počasí,“ upozornila Lakomá. Vedoucí odboru místního hospodářství a správy majetku Tomáš Martinček doplnil, že v současné době jeho úředníci připravují podklady pro zpracování plánu údržby městských chodníků. „Vypracujeme obdobný plán, který máme i na silnice a podle kterého budou technické služby postupovat,“ vysvětlil Martinček.

Ve Varnsdorfu už mají částku na zimní údržbu spočítanou. „Počítáme předběžně, že zimní údržba čtyřiapadesáti kilometrů chodníků, které jsou v katastru města Varnsdorf nás bude stát okolo čtyř set tisíc korun, samozřejmě bude záležet na průběhu zimy,“ řekl tajemník varnsdorfské radnice Lubomír Samuel. Varnsdorfské chodníky budou uklízet lidé zaměstnaní na veřejně prospěšných pracích, nezaměstnaní pracující ve veřejné službě i technické služby.

Chodníky nemají

V Merbolticích mají výhody. Silnici v obci totiž žádné chodníky nelemují. „Ale stejně musíme samozřejmě odklízet sníh třeba v okolí autobusových zastávek, u kontejnerů na odpad a dalších veřejných prostranství a samozřejmě místních komunikací. „Částka, kterou utratíme, se odvíjí od počasí,“ řekl starostka Hana Kučerová. Na práce si obec najala tamního zemědělce, který obec protahuje traktorem a s pluhem odklízí sníh a další obyvatel uklízí tam, kam se technika nedostane.

Jiřetín pod Jedlovou má obavy jen z víkendů. „Během pracovního týdne nebude problém chodníky uklidit, budou to dělat lidi ve veřejné služby či na veřejně prospěšných pracích, ale ti o víkendu nejspíš pracovat nebudou,“ přemýšlet jiřetínský místostarosta Pavel Zoser. Záležitost prý bude muset doladit. Nový zákon komentovat nechtěl. „To mi nepřísluší, jen můžu říct, že nám to přidělá práci a starosti,“ řekl.

To, zda je uklizeno od sněhu či ledovatky, kontrolují v Děčíně městští strážníci. „Postupovat budeme stejně jako v uplynulých letech, tedy pokud se vyskytnou nějaké nedostatky, upozorníme vlastníka na povinnost sníh odklidit, což ve většině případů je dostačující,“ uvedl mluvčí strážníků Tomáš Pavlík.