„Oxid siřičitý trápil obyvatele regionu v 90. letech, kdy byly ještě neodsířené teplárny a elektrárny," řekl Jůza. Zdrojů znečištění je dnes méně. „Nicméně rozptylové podmínky jsou takové, že koncentrace překročila hranici 250 mikrogramů na metr krychlový," dodal meteorolog. Delší pobyt pod širým nebem se kvůli smogu nedoporučuje lidem s chronickými dýchacími potížemi, srdečným onemocněním, seniorům a malým dětem.
Zhoršené ovzduší je i v některých dalších českých a moravských krajích, tam jde ale právě o překročení koncentrací polétavého prachu.
Teplotní rekordy
Na severu Čech, tedy v Ústeckém a Libereckém kraji, ve čtvrtek stejně jako jinde v republice také padaly teplotní rekordy. Vůbec nejvyšší teplotu naměřili meteorologové ve Varnsdorfu na Děčínsku, kde teploměr odpoledne ukazoval 17,8 stupně Celsia.
V Libereckém kraji rekord padl na stanici v Harrachově, kde bylo 16,9 stupně Celsia, dosud byl rekord 16 stupňů z roku 1963. Ze stejného roku pochází nejvyšší teplota ve stanici Desná, a to 15,3 stupně Celsia, dnes tam měli stejně teplo.
V Ústeckém kraji padly rekordy na pěti stanicích. Vedle Varnsdorfu to byla ještě Smolnice na Lounsku, kde naměřili 17 stupňů Celsia, na Měděnci v Krušných horách bylo 15,5 stupně Celsia. Rekord zaznamenali meteorologové ještě v Nové Vsi v Horách na Mostecku, kde bylo 14,9 stupně Celsia, a na stanici Milešovka. Na nejvyšším vrcholu Českého středohoří bylo dnes 14,3 stupně Celsia.
Teplé počasí by podle Jůzy mělo vydržet do nedělního rána, kdy čekají meteorologové příliv studené fronty, která by mohla zlepšit rozptylové podmínky v Ústeckém kraji, který trápí inverze.