"Rozptylové podmínky očekáváme nadále nepříznivé. Inverzní situace bude dál trvat a zřejmě budeme držet dál stav regulace, protože i ty 24hodinové koncentrace se drží 130 mikrogramů," řekl meteorolog ústecké pobočky ČHMÚ David Král. Stav regulace se vyhlašuje, pokud dosáhne alespoň na jedné stanici denní průměr trojnásobku zdravotního limitu, tedy 50 mikrogramů na metr krychlový.

O jejím odvolání potom rozhodují meteorologové podle situace. A ta nevypadá nijak příznivě. "Nad územím celého regionu je silná inverze a pak záleží na místních podmínkách. Uvidíme na konci týdne, co se stane, ale zatím prognóza není dobrá," řekl meteorolog.

Naposledy vydávali meteorologové v kraji upozornění na smog letos v březnu, regulace byla za loňskou zimu vyhlášena třikrát, naposledy koncem února. Při vyhlášení smogové regulace musí omezit svůj provoz největší znečišťovatelé v kraji, jako jsou teplárny, elektrárny nebo kamenolomy.

Na Děčínsku a Ústecku se regulace dotkla kamenolomu společnosti Dobet a v Děčíně provozu výrobce keramiky Silike a v Ústí nad Labem společnosti Energy Ústí nad Labem. Regulovat provoz musela také na Teplicku úpravna uhlí provozované Severočeskými doly v Ledvicích, výrobna izolačních hmot Union Lesní Brána a výrobna skelné vaty Knauf Insulation v Krupce, na Chomutovsku teplárna Actherm v Chomutově, provozovna společnosti Keramost v Kadaňi a úpravna uhlí Litvínovské uhelné v Komořanech. Na Litoměřicku reguluje provoz masokombinát firmy Procházka v Roudnici nad Labem, kamenolom v Libochovanech a výtopna Energie Holding v Litoměřicích.

Omezit provoz musely kvůli vysokým koncentracím prachu také čtyři elektrárny společnosti ČEZ v severních Čechách. Regulační řád jim podle mluvčího ČEZ pro severní Čechy Otty Schneppa ukládá přerušit manipulaci na skládce paliva a skrápět povrch skládky paliva a komunikací v areálu vodou. V elektrárně Prunéřov na Chomutovsku navíc musí na minimum omezit nebo pokud je to možné, úplně zastavit, provoz pásové dopravy popela a omezit na minimum provoz drtírny vápence.

"Samozřejmě záleží i na tom, jaké jsou momentálně povětrnostní podmínky. Je-li například venkovní teplota pod bodem mrazu, je bezpředmětné skrápět povrch skládky paliva či vápence pro odsíření. V provozech s možnou vyšší koncentrací prachu se pak skrápění povrchů provádí průběžně bez ohledu na to, zda je či není vyhlášen signál regulace," vysvětlil Schnepp.

ČEZ omezil také manipulaci s palivem a popelem v teplárně v Trmicích. Dnes zakázal vyjíždění dovezeného uhlí na skládku paliva, minimalizoval pohyb veškeré těžké techniky a zastavil veškerou činnost, související s rekultivací skládky 5. květen.

Sever Čech opět trápí zhoršené rozptylové podmínky od nedělního rána. Meteorologové doporučují lidem s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem, aby se zdrželi při pobytu venku zvýšené fyzické zátěže. "Žádáme řidiče automobilů, aby pokud možno nevyjížděli, neboť emise z automobilů se významně podílejí na zvýšených koncentracích částic PM 10 a oxidu dusičitého," uvádí ČHMÚ. Zhoršené rozptylové podmínky trápí i další města v zemi. Nejhorší je situace v Moravskoslezském kraji.