Ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jiří Mazánek zahájil s důstojníkem Janem Šmídem řízení o propuštění ze služebního poměru. Důvodem je jeho spolupráce s Piráty, za které byl jako nestraník zvolen do děčínského zastupitelstva. První kroky, které mohou vyústit v konec působení Šmída u policie, učinili jeho nadřízení minulý týden.

„Ředitel NCOZ zahájil řízení o propuštění ze služebního poměru s policistou našeho útvaru. Více informací poskytovat nebudeme, neboť řízení ve věcech služebního poměru je ze zákona neveřejné,“ uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej, aniž by řekl konkrétní jméno policisty, kterého se řízení týká. Podle médií jde ale právě o Jana Šmída.

Deník ho oslovil s žádostí o reakci, ten se ale k věci nechtěl do skončení řízení vyjadřovat. Potvrdil tak, že se řízení týká právě jeho. Nadřízení u něj nyní budou zjišťovat všechny podrobnosti, kromě jiného si vyslechnou také jeho pohled na celou věc.

Problematická má být Šmídova spolupráce s Piráty na novele zákona o služebním poměru, který jim jako policista připomínkoval. Podle zákona ale policisté nesmějí pracovat ve prospěch politických stran, což se podle Šmídových nadřízených v tomto případě pravděpodobně stalo. Vládní ANO dokonce kvůli tomu požádalo o svolání mimořádného jednání bezpečnostního výboru Sněmovny.

Na stranu Šmída se postavili Piráti, podle jejichž názoru nic nezákonného nedělal a není tak podle nich důvod k jeho vyhazovu. Podle pirátského poslance Lukáše Kolaříka je běžné, že strany oslovují odborníky z praxe. To byl podle jeho názoru i tento případ.

„Že pan Šmíd nabídl Pirátům možnost na základě svých odborných zkušeností z praxe připomínkovat danou legislativu tedy považuji za pozitivní. Je však zcela na něm, aby posoudil, co za aktivity může z popisu svého povolání vykonávat a předpokládám, že si danou věc ověřil,“ uvedl před časem Kolařík.

Pirátská strana se i kvůli Šmídovi obrátila na ministerstvo vnitra se žádostí o vydání metodického pokynu. Ten by měl vyjasnit možnosti policistů vyjadřovat své odborné názory směrem k politikům a politickým stranám.

Děčínští piráti dávají Šmídovy problémy také do souvislosti s jeho působením v městském zastupitelstvu, kde patří mezi nejvýraznější kritiky stávajícího vedení v čele s hnutím ANO. Obzvlášť poté, kdy poslanec za ANO a člen bezpečnostního výboru Pavel Růžička Deníku řekl, že se primátor Jaroslav Hrouda obrátil na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) kvůli tomu, že má Šmíd zneužívat informace získané při policejní práci k politickým účelům. Hrouda později veřejně odmítl, že by kvůli tomu podal podnět GIBS. „Ředitel GIBS oznámil, že žádný podnět od primátora ani nikoho jiného neobdržel,“ reagoval Hrouda na jednání zastupitelstva.

Vedení policie už dříve po jednání bezpečnostního výboru prohlásilo, že nemá poznatky o tom, že by Šmíd neoprávněně vstupoval do policejních informačních systémů. K těm se navíc nyní ani nedostane, je totiž postaven do ukončení řízení o ukončení služebního poměru mimo službu.