Šmejdi mají jednoduchou taktiku. Nejprve se obrací na seniory s žádostí o zapojení do průzkumu trhu, jak jsou spokojeni se zdravotnictvím. Pak ale lidem nabídnou údajné léky na přírodní bázi za několik tisíc korun. Přesně to se stalo v Rumburku.

„Kromě průzkumu provede seniorům „analýzu jejich zdravotního stavu". Následně jim doporučí zázračné léky na přírodní bázi za neuvěřitelnou částku (90 tablet za dva tisíce)! Nemusím zmiňovat, že to nejsou žádné léky… a podobné vitamíny (nebo bůh ví, co v tom skutečně je) stojí v lékárně pár stovek," popsala jednání šmejdů na facebooku Kateřina Brandová.

Podobní prodejci nejenže velmi často podvedou nakupující, ale také často porušují městské vyhlášky. Řada měst totiž podomní prodej právě po různých špatných zkušenostech s prodejci zakázala. To je případ i Rumburka, kde taková městská vyhláška platí již několik let.

„V podobných případech je dobré vždy zavolat městskou policii. Loni jsme měli ve městě informační kampaň, při které jsme se snažili předat všechny důležité informace nejohroženějším skupinám obyvatel. Mezi ty samozřejmě patří i senioři," říká mluvčí rumburské radnice Dalibor Dvořák.

Stejnou vyhlášku má i Děčín nebo Varnsdorf. Ale žádná vyhláška nemůže postihnout všechny.

„Jedná se pravděpodobně o lidi, kteří nějaká omezení respektovat nebudou," dodává Dvořák.

Pokud městská policie někoho při podomním prodeji přistihne, může mu na místě dát až několikatisícovou pokutu a vykázat jej z místa.

Nejvíce řádili šmejdi před několika lety, kdy obírali především seniory na předváděcích akcích. Například před dvěma lety tak napálili seniory z Děčína při nákupu vysavače.

Žena z Děčína si koupila vysavače za desítky tisíc,
a když si vše rozmyslela
a chtěla odstoupit od smlouvy, přestali s ní komunikovat.

Ještě ten samý večer proto sepsala odstoupení od smlouvy. Na to má totiž právo v případě, že zboží koupila mimo prostory obvyklé k podnikání. Tedy například obchody.

Jenže doporučený dopis se jí vrátil zpět. Stejně jako ten další. Případem se zabývala také Česká obchodní inspekce.

Té musí nyní prodejci povinně hlásit všechny podobné akce, pokud tak neučiní, hrozí jim znatelné pokuty. Často jsou firmy ale pouhými schránkami.