Bez smaženého sýru v některé z jeho mnoha variant se neobejde téměř žádná česká restaurace. V některých restauracích si je připravují sami, jinde využívají předpřipravených polotovarů. Nabídek je opravdu nepřeberné množství.

„Mně nejvíce chutná smažený sýr na Vlčárně v Krásné Lípě. V Děčíně pak podle mne dělají nejlepší smažák v Řízkárně,“ má jasno redaktorka Deníku Jitka Vepřovská, pro kterou je při obědě či večeři v restauraci smažený sýr mnohdy první volbou.

Správný smažený sýr musí být dostatečně prohřátý, aby byl uvnitř vláčný, ale zároveň při prvním nakrojení celý nevytekl na talíř. Na to má kromě přípravy vliv i tučnost sýru, například tučnější gouda je nejen chutnější, ale díky vyššímu obsahu tuku i vláčnější. Právě tento sýr nabízejí obě výše zmíněné restaurace.

Stejně jako je rozdílná kvalita nebo nabízený sýr, jsou odlišné i ceny. Na Vlčárně, kterou svého času proslavil i Zdeněk Pohlreich v pořadu „Ano, šéfe!“, stojí smažák bez přílohy 159 korun. Na stejné peníze pak vyjde také v Řízkárně. Připočíst je potřeba desítky korun za přílohy. Například v Řízkárně 55 korun za brambory, 59 za hranolky nebo bramborovou kaši a 69 za bramborový salát.

Děčínský pivovar Sever oslavil první narozeniny.
FOTO, VIDEO: Děčínský pivovar Sever slavil první narozeniny, pivo teklo proudem

Dát si smažený sýr je možné i v několika restauracích přímo v jednom z center Děčína. Na tom pravobřežním je to třeba restaurace Radnice, kde zaplatíte za smažený sýr včetně přílohy 165 korun, nebo U Pekaře, kde vyjde smažák bez přílohy na 180 korun.

Na levém břehu je to pak například pivovarská restaurace Kapitán. „Jednalo se o sýr gouda, který se perfektně táhl. Strouhanka skvěle křupala. Tatarka byla domácí a naprosto famózní,“ napsal do Smažákomapy své hodnocení tamního smažáku uživatel Pavel.


Nahrává se anketa ...

Smažák stál v časech socialistických, kdy býval v hospodách mnohdy jedinou vegetariánskou nabídkou, z dnešního pohledu pár korun. Ve své době ale patřil k dražším jídlům. Například v polovině 70. let stál v jedné z restaurací smažený sýr s novými bramborami a tatarkou 8,50. Oproti tomu segedínský guláš s knedlíky vyšel na 5,60 Kčs. Velmi populární se stal ale už za první republiky, kdy dostal typicky českou přílohu, tedy tatarskou omáčku.

Smažený sýr se samozřejmě dělá i v domácím prostředí. Hospodyňky mezi sebou sdílejí na sociálních sítích své zkušenosti, jak dosáhnout co nejlepšího výsledku. Nejčastěji se opakují rady: začínat raději polohrubou moukou, vajíčka nesolit, aby neřídla, a obalovat dvakrát, chcete-li při smažení udržet roztékající se sýr v trojobalovém kabátku.

Mohlo by vás také zaujmout: V Kyjovském údolí ožila legenda o pašerácích, správa parku buduje novou stezku

Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura