Prakticky jen obvodové zdi zůstaly ze šluknovské radnice. Od loňského jara prochází kompletní opravou, která město vyjde na přibližně 30 milionů korun. Hotová by měla být do konce letních prázdnin. Kromě toho Šluknov rozjel i řadu dalších investic.

Šluknovská radnice je jednou z nejvýraznějších budov na náměstí. Přesto byl dlouhé roky na okraji zájmu. „Za 200 let, co ten dům stojí, se žádné pořádné opravy nedočkal. Až nyní. Tomu také odpovídal jeho stav, měli jsme od statika posudek, že je v havarijním stavu,“ připomněla kondici radnice před začátkem oprav šluknovská starostka Eva Džumanová.

Samotné opravě předcházelo velké bourání, z budovy totiž zůstalo jen obvodové zdivo. A ani to nemohlo zůstat na všech místech původní.

„Bylo nutné vyměnit rozvody, odpady. Z 80 procent jsme museli udělat i nové stropy, protože trámy byly uhnilé,“ popsala Džumanová další postup oprav. Uvnitř úřadu je nyní potřeba dodělat podlahy a malby, hotová ještě není fasáda nebo dvůr a drenáž.

ÚŘEDNÍCI SE STĚHOVALI

Protože dělníci zabrali celou budovu radnice, museli se úředníci přesunout do náhradních prostor. Azyl našli v městské ubytovně v Království a v budovách pečovatelských bytů u nádraží.

Oprava radnice však není jedinou velkou investicí, kterou chce Šluknov brzy dokončit. Dělníci pracují na západní fasádě kulturního domu na náměstí, obnovují fasádu kostelíku svatého Jakuba v Císařském a revitalizují křížovou cestu v Království, kde obnovují kapli Žaláře Krista a také výplně zastavení křížové cesty.

Kromě toho se ve Šluknově opravuje i řada ulic. „Přibližně v polovině se nachází oprava Hřbitovní a částečně i Hradební ulice, kde dochází k obnově dlážděných povrchů, zřízení parkovacích míst u MŠ Svojsíkova a pod hřbitovem a odvodnění,“ řekl Martin Chroust z odboru rozvoje a životního prostředí šluknovského městského úřadu.

Hotový je už povrch na silnici v sídlišti, před zahájením jsou opravy silnic v Novém Hraběcím, Císařském, spodní cesta v Království a propojka za Toposem. A pokud se podaří během letních měsíců získat dotaci, měla by začít také výstavba chodníku v Království, v Budišínské a Rumburské ulici.
Počítá se také s novým osvětlením v několika ulicích nebo přírodní zahradou v mateřské škole. Na rekonstrukci čeká i hasičská zbrojnice v Císařském.

Stejně jako v jiných letech, tak i letos se Šluknov pustil do výsadby zeleně. Například u křížku v ulici TGM nebo u Millerova památníku. „Letos to opět bude ve větší míře v duchu náhrad výsadeb poničených či zcizených vandaly,“ posteskl si Chroust.

SLADOVNA MÁ STŘECHU

Šluknov už nyní připravuje další velké opravy. Na bývalou sokolovnu si nechává město zpracovat projektovou dokumentaci, stejně je na tom kino. Dlouhodobým bolákem je pak bývalá historická sladovna. I na ni si město nechává zpracovat dokumentaci. Na poslední části pivovaru, která ve městě zůstala, ale začala radnice pracovat už dříve. Bylo například nutné zajistit klenby, kterým hrozilo zřícení. Město také nechalo sladovnu provizorně zastřešit, aby tolik nechátrala.

„Opravit je potřeba také interiér kulturního domu. Vše záleží na tom, jak budou vypsané dotace a oč budeme moci požádat,“ dodala Eva Džumanová.