Na drogách jsou na Šluknovsku závislé stovky lidí, jen rumburské kontaktní centrum má na čtyři stovky klientů. Že se jedná o opravdu velký problém, potvrzují i zátahy policie nebo celníků proti výrobcům a dealerům. Zatím naposledy zabavili celníci v Rožanech téměř tři čtvrtě kilogramu pervitinu.

Pravě „perníkáři“ hrají mezi drogově závislými v regionu prim, více uživatelů má jen marihuana. Oproti jiným místům se naopak ve Šluknovském výběžku téměř nevyskytují heroinisté. „Je to i cenovou dostupností pervitinu. V regionu se vyskytují i uživatelé kokainu. Ten je vzhledem k své vysoké ceně oblíbený především u těch bohatších,“ zmínil Vít Jelínek z organizace White Light I, která v Rumburku provozuje kontaktní centrum.

Rumburské „káčko“ má nyní přibližně 200 klientů, o dalších 160 se stará v rámci terénní služby. Tu poskytuje také ve Varnsdorfu, Jiříkově, Šluknově nebo Krásné Lípě. Podle Jelínka se jedná o dlouhodobě stejný počet. Skutečné počty narkomanů v regionu ale jsou pravděpodobně násobně vyšší. Zjistit přesný počet drogově závislých je nemožné.

Před několika lety se objevila nová verze pervitinu, které odborníci přezdívají vietnamský pervitin. Ta uživatele zaujala především svou cenou. „Stojí okolo 300 korun za gram, běžný pervitin stojí okolo tisícovky. Takže si našel cestu i mezi sociálně slabší lidi,“ vysvětlil  Jelínek jeden z důvodů značného rozšíření pervitinu na Šluknovsku

Výrazně nižší ceně odpovídá také kvalita drogy. Ta působí podle odborníků více na psychiku, navíc má mnohem kratší účinek než klasický pervitin.

Oblibu si v poslední době získává také subutex, což je syntetická náhražka heroinu, která se používá pro léčbu závislosti na opiátech.

Na odhalování pěstíren nebo varen se zaměřují nejen policisté, ale také celníci. Ti před několika dny našli v jednom z obchodů v Rožanech u Šluknova, které leží na samé hranici s Německem, 733 gramů pervitinu, který byl důkladně poschováván. „Dva zatahovací sáčky obsahující bílou krystalickou látku objevili celníci v ručně vyrobeném stolku po demontáži části horní desky. Další byly ve vystavené dámské kabelce nebo v digitální váze,“ uvedl mluvčí celníků Jiří Nejedlý.

Mobilní hlídka hned na místě provedl test nalezené látky, která pozitivně reagovala na metamfetamin, tedy pervitin. „Jednatřicetiletý prodejce čelí podezření ze spáchání trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za což mu hrozí až pět let vězení,“ doplnil Jiří Nejedlý.

Na Šluknovsku udělala policie nebo celníci v minulých letech řadu velkých zátahů, při kterých zabavili drogy a vybavení za desítky milionů korun. To se prakticky okamžitě projevilo i na drogovém trhu.

„Ale pokaždé jen na krátko. Po jednom z velkých zátahů chvíli pervitin nebyl, ale po krátké době se zde uchytil levný pervitin a nahradil původní dodavatele,“ doplnil Vít Jelínek.