S letošní turistickou sezonou mohou být v Českém Švýcarsku, ale i v celém Šluknovském výběžku spokojeni. „Šluknovsko a České Švýcarsko jsou regiony svou pestrostí srovnatelné s vyhlášenými horami, jako jsou Krkonoše nebo Šumava. Mají svým návštěvníkům opravdu co nabídnout,“ vysvětlil Jiří Rak z destinační agentury, co do nejsevernějšího českého regionu láká. Oproti minulým letům ale kvůli koronavirové epidemii téměř zmizeli návštěvníci ze zahraničí. Ti tuzemští je ale dokázali nahradit.

Starosta Krásné Lípy Jan Kolář chce cílit více na turisty, kteří zůstanou déle. Doposud totiž většina návštěvníků přijede do Českého Švýcarska na jeden den. Svou roli v tom také hraje snadná dostupnost tohoto regionu. Od Prahy je vzdálený jen dvě hodiny, z Drážďan trvá cesta jen hodinu a čtvrt, z Ústí nad Labem nebo Liberce je to ještě blíže, dostupný je i z Berlína. „V oblasti cestovního ruchu si navzájem nejsme konkurenty. Pokud některá obec něco zajímavého zprovozní, zpravidla na tom vydělají všichni. Víme, že bychom měli cílit na vícedenního návštěvníka, kterého bychom se měli snažit dostat mimo nejvíce vytížené lokality Českého Švýcarska,“ vysvětlil Kolář.

Výraznou převahu jednodenních turistů potvrzuje také starosta Jetřichovic Marek Kny. Jetřichovice jsou jedním z výchozích bodů do národního parku.

„Oproti minulým letům je obrovský rozdíl. Ubytování je tak na 80 procentech loňska. Ale restaurace mají v porovnání s posledními lety dvakrát až dvapůlkrát více hostů. Takže ten, kdo má restauraci i ubytování, je na tom tak nějak stejně. Kdo má jen ubytování, je na tom poměrně v pohodě,“ uvedl starosta Marek Kny s tím, že jarní ztráty se dohnat nepodaří.

S udržením turistů v regionu by měla pomoci nová lákadla, například v podobě cyklotras nebo singltreků. „Připravujeme propojení Dolní Poustevny s Krásnou Lípou cyklotrasou. Druhým projektem je přeshraniční singltrek, který povede do Sebnitz a Neustadtu. Chtěli bychom vybudovat tak hustou síť tratí, že zde návštěvník zůstane alespoň na víkend,“ prozradil starosta Dolní Poustevny Robert Holec. Zatím se počítá se 120 kilometry tras. Otázkou je financování, kilometr singltreku stojí 400 až 600 tisíc korun. Bez dotací se tak jeho budování neobejde. V Krásné Lípě pak dokončují trasu, která propojí Lužické hory a saskou metropoli.

Podle účastníků úterního setkání starostů v Lipové je podpora turistického ruchu v tuzemsku nedostatečná. „To, co dává Česko na turismus jako celek, dávají v Rakousku na propagaci jednoho údolí. Žádná vláda, tuto nevyjímaje, nevnímala turistický ruch jako něco, co může přinášet užitek,“ je kritický k agentuře CzechTourism senátor Zbyněk Linhart. Problémem podle účastníků setkání pořádaného Deníkem je také nekoncepčnost podpory turistického ruchu, která se mění s každou novou vládou.