Oficiálně institut vznikl 
v září, na provoz se mu podařilo získat už čtyři miliony korun, částečně od sponzorů, zčásti od ministerstva školství. Jeho zřizovatelem je Litoměřické biskupství.

„Pro příští rok počítáme asi s 15 miliony korun," řekl ředitel institutu Jiří Čunát. Institut zaměstnává šestnáct lidí, všichni ostatní jsou dobrovolníci. Všichni účastníci jeho aktivit nic neplatí a jsou pojištění.

Původní myšlenka vznikla v Arménii, kam se vypravila skupinka přátel pocházejících ze Šluknovského výběžku. V té době byl Šluknovský výběžek v médiích nechvalně známý jako místo protiromských demonstrací.

„Uvědomili jsme si, že je spousta lidí, kteří dělají nezištně něco pro ostatní," řekl  jeden ze zakladatelů Pavel Brabec.

„My jsme vůbec nevěděli, že se lidé chovají i jinak. Člověk se musí stydět, když vidí, jak jsou k sobě jinde ve světě milí a ochotní," dodal.

Proto se rozhodli spojit dohromady všechny dobrovolníky, kteří se ve Šluknovském výběžku věnují práci s dětmi či seniory. Hlavní osou práce 
s dětmi je sport, zejména basketbal, další dobrovolníci se věnují kultuře nebo s dětmi vaří.

„Vedení institutu je přesvědčeno o tom, že výběžek je regionem, který se odsunem původních obyvatel po roce 1945 a následným osídlením stal místem zřetelně znevýhodněným oproti ostatním lokalitám v republice," uvedl jeho mluvčí Marek Douša. Proto od příštího roku plánuje také přeshraniční projekty 
s Německem.

Schrödingerův institut uspořádal akci Den pro Šluknovský výběžek, sérii více než 50 sportovních, kulturních, společenských a zábavných akcí pro širokou veřejnost, například turnaje v různých sportech, čajovnu, ukázku modelů na dálkové ovládání. Zapojila se i kina a kulturní zařízení. Po setmění se na 
50 místech regionu rozhořely ohně, jako symbol naděje.