Místo oprýskaných starých fasád nové zářící barvami. Jen letos pomohl Šluknov opravit domy sedmi majitelům v centru města. Příští rok by radnice chtěla zdvojnásobit množství peněz určených na opravy, zároveň plánuje rozšířit lokality, kam mohou dotace směřovat.

Když před rokem šluknovská radnice s nápadem na příspěvek na opravy fasád a střech přišla, netušila, jak velký zájem o ně bude. Nakonec se díky němu podařilo opravit v centru Šluknova sedm fasád a dvě střechy. Dva zájemci letos neuspěli, protože nesplnili podmínky dotace.

„Setkalo se to s velkým zájmem, což nás velmi mile překvapilo. Myslíme si, že je to dobrý krok, jak zlepšit vzhled města,“ je spokojená s prvním rokem fungování dotačního programu starostka Šluknova Eva Džumanová s tím, že se město snaží jít ostatním majitelům příkladem. Opravilo náměstí, pracuje na kulturním domě nebo radnici.

Nejsevernější české město se proto rozhodlo podporovat opravy soukromého majetku i v příštím roce.

„Rádi bychom příští rok rozdělili 600 tisíc korun, letos to bylo 300 tisíc,“ uvedla Džumanová s tím, že celkový objem peněz bude záležet na schváleném rozpočtu pro příští rok. Ten v těchto dnech úředníci radnice připravují. O jeho konečné podobě rozhodne zastupitelstvo.

Jeden žadatel bude moci získat 60 tisíc na fasádu nebo 40 tisíc na novou střechu. Tedy stejně jako letos. Díky vyšší celkové sumě se ale dostane na více lidí. Šluknov také rozšíří i lokality, ve kterých bude možné opravit domy s přispěním města. Tento rok to bylo možné jen v jeho centru.

„Pro příští rok jsme přichystali několik změn, které by měly zpřístupnit program většímu okruhu žadatelů. Tedy nejen z bezprostředního centra, ale z celé městské památkové zóny,“ řekl Martin Chroust z odboru rozvoje a životního prostředí šluknovské radnice.

Jak dotační podmínky konkrétně upravují částky na opravy budov? Pokud se majitel pustí do čelní fasády, může získat až 300 korun za každý opravený metr čtvereční. Stejnou částku je možné získat při opravě čelní strany střechy. U bočních stran je dotace poloviční.

Dobrou zkušenost s podobnými dotacemi mají v Krásné Lípě, kde pomáhají majitelům domů s opravami déle než deset let.

„Pracovně tomu říkáme střechy, ploty, fasády. Přesně to vystihuje, na co mohou získat majitelé domů příspěvek od města,“ řekl starosta Jan Kolář. Každoročně vyřizují v Krásné Lípě okolo deseti žádostí o dotaci. Radnice tak pomohla opravit kolem stovky domů.

„Dva roky v době hospodářské krize byl trochu menší zájem. Pravděpodobně tehdy lidé neměli tolik peněz. Ale v posledních letech se to znovu rozběhlo a zájem je velký,“ dodal Kolář.

Stejně jako ve Šluknově i v Krásné Lípě si dům, na jehož opravu majitel žádá o dotaci, nejprve prohlédnou lidé z městského úřadu. Kontrola má zabránit tomu, aby lidé nežádali o příspěvek na už hotové opravy.