Obecní nebo městské rozhlasy byly ještě nedávno obvyklé v řadě měst a obcí. 
O jeho obnově nedávno uvažovali ve Šluknově, nakonec ale dostaly přednost moderní technologie.

„Rozhodovali jsme se mezi dvěma variantami. Na pořízení klasického městského rozhlasu máme vypracovanou projektovou dokumentaci, přednost ale dostal SMS infokanál. Nejsou s ním spojené prakticky žádné pořizovací náklady a rozjetí služby bylo velmi rychlé. Navíc máme k dispozici zpětnou vazbu od občanů. SMS infokanál přináší také ve srovnání s rozhlasem nižší náklady spojené s údržbou celého systému," říká Ivana Lukešová, tajemnice Městského úřadu Šluknov.

Nové obecní rozhlasy dnes velmi často využívají bezdrátové technologie, takže není třeba natáhnout po celé obci vedení. I přesto jejich cena výrazně převyšuje možnosti většiny měst a obcí.
Obzvlášť ve Šluknově, který je poměrně velkým městem zahrnujícím osm katastrálních území. Pokrýt rozhlasem by bylo třeba nejen samotný Šluknov, ale 
i vzdálené Rožany
„Klasický obecní rozhlas by u nás vyšel na několik milionů. Oproti tomu SMS kanál nás bude stát nanejvýš tisíce korun na poplatcích a provozu. Výhodou je také rychlost a adresnost SMS infokanálu," doplňuje starostka Šluknova Eva Džumanová.

Šluknov plánuje využití SMS infokanálu k rozesílání širokého spektra informací. Občané se díky tomuto modernímu komunikačnímu kanálu rychle dozvědí o plánovaných odstávkách elektřiny, plynu nebo vody, 
o náhlých haváriích i o průběhu jejich řešení. Radnice plánuje zasílat také SMS zprávy s pozvánkami na jednání zastupitelstva.

„Především ale chceme využít SMS infokanál jako jakýsi krizový telefon. V případě živelných katastrof budeme moci jeho prostřednictvím rychle a efektivně informovat lidi z ohrožených oblastí," dodává Eva Džumanová.

Na Děčínsku využívá SMS kanál k pravidelnému informování o dění již několik měst, například Benešov nad Ploučnicí jeho prostřednictvím pravidelně posílá pozvánky do kina, případně na jiné kulturní události.

Mnohem širší využití pak našel SMS kanál v Mikulášovicích. Tamní radnice ho využívá například k informování o nálezu psů nebo klíčů, pozvánkám do místní hvězdárny nebo na mikulášovický fotbal. Jednou pomocí SMS kanálu hledala také dokonce svědky poničení hřbitovní zdi sprejery.

Co všechno lidem píší města a obceSMS informační kanály města využívají především k informování o dění ve městech. Do telefonů tak lidé dostávají pozvánky na kulturní nebo sportovní akce či odstávky vody nebo elektřiny. Nezastupitelnou roli mají SMS infokanály také v mimořádných situacích jako jsou povodně nebo záplavy. Během velmi krátké doby se prostřednictvím infokanálů dostanou potřebné informace o hrozícím nebezpečí k velkému množství lidí.

Jak se registrovat k odběru SMS?Možností k registraci do SMS infokanálu je několik. Tím nejjednodušším je prostřednictvím SMS. Tu je potřeba zaslat ve formátu REGISTRUJ mezera SLUKNOV mezera ULICE mezera CISLOPOPISNE, případně REGISTRUJ mezera CISARSKY (HARRACHOV, KUNRATICE atd.) mezera CISLOPOPISNE na číslo 412 315 331. Další možností je přímo na šluknovské radnici nebo přes web www.infokanal.cz/cweb/reg/SLUKNOV