Příští rok oslaví Šluknov 660. výročí od povýšení na město. K této příležitosti si chce jako dárek nadělit městskou vlajku. Tu dosud nemá. O tom, jak bude vypadat, rozhodnou zastupitelé příští týden. Ve čtvrtek dostanou na stůl celkem sedm variant.

„Jednu z nich jsme jako rada doporučili. Pracujeme na tom již s takto velkým předstihem, protože zpracování nové vlajky je poměrně náročné,“ říká starostka Šluknova Eva Džumanová.

Novou městskou zástavu by veřejnosti chtěli představit příští rok během městských slavností na zámku. Každoročně je navštíví tisíce lidí.

TRVÁ TO

Schválením zastupiteli to však pro město nekončí. Budou muset požádat prostřednictvím podvýboru pro heraldiku a vexilologii předsedu Sněmovny o udělení městské vlajky.

Každý znak i vlajka obce by měla být unikátní a dodržovat heraldická pravidla. „Je nutné také požádat o zařazení historického znaku města do evidence Registru komunálních symbolů vedeného podvýborem pro heraldiku a vexilologii Sněmovny,“ popisuje poslední krok před udělením práva používat městskou vlajku heraldik a tvůrce návrhů šluknovské vlajky Jan Tejkal z Ostravy.

Ten v nedávné minulosti vytvořil nové obecní vlajky například pro Huntířov nebo Starý Šachov.

NÁROČNÁ VÝROBA

Teprve poté může začít samotná výroba, která je poměrně náročná. Vlajky se totiž většinou vyšívají ručně. Již nyní je ale jasné, že vlajka bude vycházet z městského znaku, na kterém se prolínají modrá, bílá a zlatá barva. Na některých variantách návrhu vlajky jsou proporčně upravené figury ze znaku. Na něm je zobrazená brána, věže a březové ostrve.

„Jiné varianty návrhu vlajky obsah historického znaku zjednodušují do podoby. vexilologických objektů, například horizontálních pruhů v barvách znakových figur,“ přibližuje tvůrce návrhů nové šluknovské vlajky Jan Tejkal.