Oprava urnového háje ve Šluknově, rekonstrukce hřbitovní zdi v Království, výměna veřejného osvětlení v okolí domu s pečovatelskou službou nebo úprava veřejného prostranství v Budyšínské ulici. Z těchto čtyř možností mohou obyvatelé Šluknova vybírat v participativním rozpočtu. „Každá akce vyjde na jiné peníze. Podle toho, která uspěje, navrhneme částku do městského rozpočtu pro příští rok. Nejraději bychom samozřejmě udělali všechny čtyři najednou, ale limitují nás finance,“ uvedla starostka Šluknova Eva Džumanová s tím, že nejdražší je podle předběžných propočtů oprava urnového háje na šluknovském hřbitově. Ta by měla vyjít na více než jeden milion korun.

V loňském hlasování veřejnosti vyhrála ve šluknovském participativním rozpočtu oprava hřbitovní kaple, kterou nyní město dokončuje. Původně měla být hotová dříve, ale radnice narážela na kapacitu stavebních firem.

Lídé rozhodnou i v Děčíně

Další ročník participativního rozpočtu chystají také v Děčíně, kde každoročně nechají lidi rozdělit pět milionů korun. Na vítězných projektech z předchozích dvou ročníků nyní pracují.

Z participativního rozpočtu z roku 2018 jsou kompletně hotové zatím tři projekty – prořezání Sněžnické vyhlídky, obnova kašny na Masarykově náměstí a workoutové hřiště. Dokončit se podařilo také záchranu Březinské lípy, v tomto případě ale město reklamovalo nekvalitně provedenou práci a nyní probíhají opravy.

Dalším dokončeným projektem bude výstavba tratí pro orientační běh. „Nově vzniklo devět stálých tratí orientačního běhu: dvě středně obtížné tratě v lesoparku Pastýřské stěny a sedm tratí ve všech třech obtížnostech na Mariánské louce a v zámeckém parku,“ uvedl mluvčí magistrátu Luděk Stínil s tím, že trasy by měly být otevřené 9. listopadu. Momentálně se pracuje také na zatraktivnění jihozápadní části Děčína, kde už město nechalo opravit boží muka, prořezat stromy kolem Šustrovy cesty, umístěný je také kříž a tabule připomínající pověst vztahující se k tomuto místu. „Je vypracována projektová dokumentace na výsadbu a cesty, nyní prověřujeme možnost získání dotace,“ doplnil Stínil.

Uskutečnění dalších několika nápadů bylo odloženo na další rok. To se týká opravy vnitrobloku v Zámecké ulici, společně s ním se Děčín pustí do instalace houpaček do města. Stejná situace je také v případě umístění basketbalových košů po Děčíně, kde se nyní dokončuje projektová dokumentace.

Na dopravním hřišti zbývá nainstalovat dopravní značky. Na projekt toulání po Březinách byla zadána projektová dokumentace na ošetření a výsadbu stromů.