Oprava jídelny, ulic, plotu mateřské školy nebo střechy historické sladovny. Seznam investic naplánovaných pro letošní rok ve Šluknově má desítky položek za zhruba 20 milionů korun.

Největší z nich bude rekonstrukce školní jídelny. Ta byla postavena před 35 lety a od té doby se žádného většího zásahu nedočkala. „Její oprava vyjde na šest až osm milionů korun. Na jídelně jsou boletické panely, což její opravu prodraží,“ připomenul vedoucí odboru rozvoje a životního prostředí šluknovského městského úřadu Martin Chroust oblíbený izolační prvek z 80. let.

Nákladná je především jejich likvidace. Obsahují totiž azbest, a tak se s nimi musí nakládat jako s nebezpečným odpadem. Oprava jídelny by měla být kompletně hotová během letošního roku.

„Největší díl prací bychom chtěli zvládnout během letních prázdnin, aby rekonstrukce co nejméně zasáhla do provozu školy,“ vysvětlila starostka Šluknova Eva Džumanová.

Další významnou akcí bude záchrana střechy 500 let staré bývalé pivovarské sladovny. „Už jsme tam udělali statiku a provizorní zastřešení. Krov ale i nadále degraduje, takže tu část střechy u hasičské zbrojnice budeme dělat kompletně novou,“ popsal Chroust.

Na obnově sladovny bude město spolupracovat s památkáři. Šluknov s ní má do budoucna velké plány. Rád by ji kompletně opravil tak, aby v ní bylo možné provozovat minipivovar s restaurací.

Tomu by mohla pomoci dotace na využití brownfieldů, o kterou bude žádat. Kompletní obnova historické budovy se odhaduje na 60 až 80 milionů korun.

Šluknov chce letos ve velkém žádat o dotace, celková částka putující do investic by tak mohla být výrazně vyšší, než s jakou počítá schválený městský rozpočet. „Máme připraveno dvanáct žádostí o dotace, z toho už šest schválila rada města,“ přiblížila starostka Džumanová.

Pokud město uspěje, mohly by dotační peníze pomoci se stavbou cyklostezky ze Šluknova do Rožan, s vybudováním bezbariérového přístupu do školy nebo opravou chodníku v ulici Edvarda Beneše.

Dotaci by Šluknov rád použil i na opravy silnic. Letos jich plánuje opravit na deseti místech celkem tři kilometry včetně propustků a mostků. To by mělo vyjít na osm milionů korun, z čehož by 60 procent mohla uhradit dotace.

Nejsevernější město republiky má kromě toho letos v plánu opravit hřbitovní kapli, cesty v zámeckém parku nebo vybudovat přírodní zahradu ve školce v Žižkově ulici. Přichystané je také dokončení vyhlídky na Židovském vrchu nebo nová elektroinstalace a vytápění hasičské zbrojnice.

Šluknov tak i letos bude pokračovat ve velkých investicích. Nedávno například otevřel zrekonstruovaný městský úřad, jehož oprava včetně vybavení vyšla na téměř 40 milionů korun. V předchozích letech pak v několika etapách opravil za přibližně 20 milionů korun náměstí.