Nové záchranné centrum za více než 40 milionů korun plánují postavit ve Šluknově. Pomoci by k tomu měly evropské dotace z programu Cíl 3.

Stávající zbrojnice, která je útočištěm pro profesionální 
i dobrovolné hasiče, totiž nevyhovuje ani hasičům, ani jejich technice.

Šluknovská radnice se proto již delší dobu snaží získat dotaci na vybudování nové zbrojnice. Zatím ale neúspěšně. Proto se letos rozhodla tamní radnice využít programu Cíl 3 pro přeshraniční spolupráci.

A vypadá to nadějně.

„Je to naší prioritou. Našim partnerem je několik obcí na druhé straně hranice. Ty sice mají vyhovující zbrojnice, ale potřebují novou techniku," vysvětluje šluknovská starostka Eva Džumanová s tím, že se nyní čeká na otevření vhodné dotace, která by byla určena právě záchranářům.

Na to, aby radnice obnovu financovala ze svého, nemá dostatek peněz.

Podle Džumanové by se 
v případě brzkého otevření dotace a jejího získání mohlo začít stavět ještě letos. Celkem by projekt měl vyjít na čtyři miliony eur, tedy necelých 110 milionů korun.

Nové záchranné centrum ve Šluknově by pak mělo stát podle předpokladů radnice přibližně 40 milionů korun bez daně.

„Máme enormní zájem na tom, abychom v našem městě udrželi profesionální hasiče," dodává starostka. Šluknovská stanice profesionálních hasičů je totiž poslední na českém území a stará se o území až 
k Dolní Poustevně.

Pokud by se podařilo novou zbrojnici postavit, byla by první na Děčínsku po mnoha letech.

Poslední velkou podobnou investicí byla stavba centra integrovaného záchranného systému v Děčíně za přibližně sto milionů korun. To by ale 
v dohledné době mohla opustit zdravotnická záchranná služba, která plánuje stěhování na levý břeh Labe.

Opravy staronového stanoviště záchranářů v Ovocné ulici by měly vyjít na třicet milionů.