Zařízení má vzniknout přestavbou bytového domu v místní části Císařský.

„Vytipovaný objekt je dostatečně velký na vytvoření asi pěti bytovek, které by sloužily i matkám s více dětmi. Kromě toho by tam bylo i sídlo sociálních služeb,“ naznačil představy o možném uspořádání objektu po rekonstrukci projektový manažer šluknovské radnice Martin Benda.

Záměrem na vytvoření azylového zařízení se město zabývá už delší dobu. Začalo totiž přibývat případů, kdy ženy s dětmi kvůli neshodám se svými manželi či partnery potřebovaly zajistit náhradní ubytování. Řešení, která jim až dosud nabízelo město, byla většinou jen provizorní pomocí. Stávající problémy by mohl efektivněji řešit právě azylový dům.

Původně chtěla šluknovská radnice toto zařízení vybudovat v prostorách někdejšího zdravotnického střediska v centru města.

„Jde ale o majetek Ústeckého kraje, který s převodem nebo přímým prodejem objektu do vlastnictví města nesouhlasil a středisko chce kraj prodat v dražbě. Tedy způsobem, který je pro město víceméně nepřijatelný,“ uvedl projektový manažer.

Město už začalo připravovat investiční záměr.

Ten se teď na nějakou dobu zastavil, protože radnice čeká na ujasnění podmínek operačního programu, ze kterého chce dotační peníze získat.

Azylový dům v Císařském, který je zatím obývaný nájemníky, si podle stávajících odhadů vyžádá nejméně pět milionů korun. Je to orientační suma, která se s velkou pravděpodobností změní s upřesněním investičního záměru. Je ale zřejmé, že pokud by Šluknov dotaci nezískal, do rekonstrukce objektu v Císařském by se město nejspíš zatím pustit nemohlo. V rozpočtu na takovou investici nemá potřebné peníze.