Velké emoce vzbudil v Děčíně záměr Ústeckého kraje sloučit ve městě čtyři velké střední školy. Lidi nejvíce nadzvedává plán sloučit gymnázium s obchodní akademií.

„Myslím si, že spojování škol je ve většině případech hloupost a že téměř nic neřeší,“ napsal na webu Děčínského deníku jeden z diskutujících.

Emoce jsou o to větší, že kraj veřejnost o návrhu sloučení škol neinformoval; ta se to dozvěděla až na jednání děčínského zastupitelstva.

Ve městě se hned rozeběhla bouřlivá diskuze.

Diskutér s přezdívkou Libra74 se na webu Děčínského deníku obává možných politických vazeb a tlaků.

„Totéž se děje v Rumburku. A jak to tam dopadlo/jak to dopadne v Děčíně? Malá obchodní akademie spolkne velké gymnázium proto, že ředitel gymnázia je veřejný zastánce ODS, ředitel obchodní akademie ne. Rumburská radnice ČSSD odsouhlasila, že se jí to nelíbí, ale aby nenaštvala svoje socdem kolegy na kraji, neudělá nic, aby se školy nesloučily. Proč by to v Děčíně mělo dopadnout jinak, když konstelace ředitelů v politických stranách a na radnici je téměř stejná?“

O trochu ironičtěji se na věc dívá Zdenko Hrabal, který ve svém příspěvku na Facebooku navrhl ještě sloučit jablka s hruškami a hodinky s holinkami.

Řada diskutérů se vyjadřuje o poznání jadrněji, ale málokdo má pro slučování děčínských škol pochopení.

Jedním z mála zastánců slučování škol je mladý sociální demokrat z Varnsdorfu Lukáš Kohout.

„Sloučením škol se pro studenty nic nemění. Mění se pouze struktura vedení škol, tím kraj ušetří značné finanční prostředky na platy ředitelů škol. V případě, že dojde ke sloučení škol, tak bude pouze jeden ředitel tohoto subjektu a ostatní se stanou jeho zástupci. Po sloučení bude mít škola jeden rozpočet a bude tím zbytečná administrativa a náklady na mzdy,“ napsal do diskuze.

Sloučení škol má nyní v rukou krajské zastupitelstvo. Pokud ho odsouhlasí, sloučí se v Děčíně nejen gymnázium s obchodní akademií, ale i stavební a strojní průmyslovka.