Ve Chřibské se protrhla hráz u jedné z nádrží, voda vtéká do nádrže druhé. Ta zatím drží, voda přetéká přes ni.

Bezpečnostní rada kraje rozhodla o vyhlášení stavu nebezpečí pro území bývalého okresu Děčín (jedná se o tři obce s rozšířenou působností – Děčín, Varnsdorf, Rumburk a 55 obcí na jejich území) s platností od 7. srpna 2010 20 hodin za předpokladu, že se podaří naplnit zákonnou podmínku a o tomto stavu budou informovány všechny obce a zveřejní tuto informaci na svých úředních deskách.


„Vyhlášení stavu nebezpečí znamená, že můžeme v zasaženém území účinněji pomáhat, zapojit do odklízecích prací i armádu, kterou jsou požádala o součinnost. Obce potom budou moci požádat o finanční pomoc příslušná ministerstva,“ upřesnila hejtmanka Jana Vaňhová.


Stále více obcí hlásí katastrofický stav, některé jsou odříznuté od světa. "Jsem na radnici v České Kamenici. lidé se nemají kam evakuovat, mnozí přicházejí sem," volal Jaroslav Foldyna. Od Českokamenických má v ruce předběžné vyčíslení škod. "Je to třicet šet a půl milionu korun a zdaleka to není všechno. Nejsou v tom započítané třeba škody na škole," řekl Foldyna.

Na Chlumu v Děčíně se opět valí voda přes silnice, mostky ucpaly kameny a stromy, podmáčené svahy neudržely stromy, dva spadly a jeden strhl elektrické vedení.

Vzhledem rozsahu přerušení dodávky elektřiny byl na severu Čech dnes ve 12 hodin vyhlášen kalamitní stav pro okresy Liberec, Česká Lípa a Děčín. "V současné době je bez napětí na 180 distribučních trafostanic na Liberecku a dalších 30 stanic na Děčínsku a Českolipsku. Bez elektřiny je přes dva tisíce odběrných míst. V terénu jsou Poruchové čety Skupiny ČEZ, a kde tomu podmínky dovolují, obnovují dovávky elektřiny," uvedla severočeská mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Bezu elektřiny jsou části České Kamenice, Všemily, Kunratice, Filipov, Pekelný Dvůr, Jánská. Zde evidujeme poruchu na vedení vysokého napětí, kdy příčinou jsou popadané sloupy elektrického vedení, které podemlela voda. Další poruchy kvůli vodě evidujeme ve Varnsdorfu a Rumburku a Chřibské. Zákazníci ČEZu mohou hlásti poruchy elektřiny na Poruchovou linku Skupiny ČEZ 840 850 860.

Zatím nejhorší situace panuje v úseku mezi Srbskou Kamenicí a Jánskou, kde jsou zatopené silnice a louky, na povodeň se ale chystají už i v Hřensku. Podle starosty Hřenska Josefa Černého je dnešní povodeň desetkrát horší, než ta která poničila obec v červnu. V Hřensku a Srbské Kamenici lidé opouštějí domovy.
"Zatím evakuujeme do bývalé školy, ale uvidíme, jak to bude dál," řekla starosta Hřenska Josef Černý. Silnice podél Labe je i nadále průjezdná. Z domů vyhnala podle mluvčího krajských hasičů Lukáše Marvana rozvodněná Kamenice také šest lidí v obci Srbská Kamenice a musel být vyklizen kemp v Jetřichovicích.
V obci Chřibská zaplavila řeka kolem 50 domů a strhla most. V Kytlicích hrozí protržení hráze rybníka a je zatopená železniční trať. V obci Jánská voda strhla elektrické vedení a polovina vesnice zůstala bez proudu. Voda hrozí také stržením místního pontonového mostu.

Policie musela kvůli vodě uzavřít desítky silnic. Řidiči neprojedou kvůli vodě z řeky Kamenice z Hřenska směrem na Mezní louku, z Jánské na Srbskou Kamenici, z Kytlic směrem na Mlýny, z Chřibské na Dolní Chřibskou a z Doubic ve směru na Krásnou Lípu. Neprůjezdná je kompletně obec Srbská Kamenice. Vylitá řeka Ploučnice znemožnila průjezd ze Starého Šachova směrem na Police, z Markvartic do Benešova a z Benešova na Františkov. Policie monitoruje také stav Jílovského potoka u papíren v Jílovém na Děčínsku.

Na trať mezi Děčínem a Povrly se sesunula zemina. "Jezdí se po jedné koleji, rychlíky nabírají zatím desetiminutová zpoždění," uvedla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.Na trati mezi Šluknovem a Rumburkem se taky nejezdí. Na trať popadaly v důsledku podmáčení stromy.

Ve Hřensku se zřítila opěrná zeď o koryta říčky Kamenice. U Pětimostí se zaklínily nádoby s plynem, oblast uzavřená, vyklízí se Lidl.

Velká voda opět zasáhla Děčínsko. Hladiny řek po vytrvalém dešti stoupají. Na říčce Kamenici byl v sobotu ráno vyhlášen třetí povodňový stupeň, Mandava ve Varnsdorfu byla na druhém a Ploučnice na prvním. Hladiny řek stále stoupají. V Benešově na Ploučnicí se shání po pytlích. „Musíme začít pytlovat a pytlů máme málo, hladina Ploučnice nebezpečně stoupá. Hasiči jsou v terénu,“ hlásil v sobotu dopoledně benešovský místostarosta Radek Lekner.

Hasiči v samotném Děčíně čerpají vodu z desítek zatopených sklepů. Během dne hladina zatopí jedinou přístupovou cestu do Dolního Žlebu a také podjezde pod Tyršovým mostem. "Máme hlášeno několik desítek událostí z celého Děčínska, voda v řekách i potocích stále stoupá," uvedl operační hasičů Ústeckého kraje.

Tvořte s námi web i noviny. ZASÍLEJTE AKTUÁLNÍ FOTO ZE ZÁPLAV NA ADRESU: decinsky@denik.cz

Nezastaví se hasiči ve Varnsdorfu. Voda zaplavila desítky sklepů.

VÝZVA PRO DĚČÍN
Vykliďte garáže na Starém městě u plaveckého areálu. Hrozí jejich zaplavení. Informujte i své okolí.

Předpovědi vodohospodářů jsou přitom spíš negativní. " Všechny toky v oblasti jdou pomalu nahoru a podle prognózy to tak bude až do půlnoci," řekl ČTK mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Vysoký stav vody je i na toku Bystrá u Markvartic. Povodí Ohře vyzvalo řidiče, aby svá auta odvezli co nejdál a nejvýš od řeky, protože kdyby je strhla voda, zacpaly by úzké koryto.

Sledujte povodně očima čtenářů: FOTOGALERIE ZDE…

Nejhorší je situace v Srbské Kamenici, kde se řeka v úseku do Jánské na řadě míst vylila z koryta. Podle starostky Srbské Kamenice Vlasty Markové je obec neprůjezdná, protože se voda přelila přes silnici a zaplavuje i domy.

Velká voda očima čtěnářů. FOTOGRAFIE SI PROHLÉDNĚTE ZDE>>>

Ve Hřensku hladina řeky překonala 236 centimetrů. Stav ohrožení zde vodohospodáři vyhlašují při výšce hladiny 140 centimetrů. Průtok v úzkém korytě řeky je srovnatelný s běžným objemem vody ve Vltavě ve Vraném nad Vltavou.

"Kytlice i Mlýny jsou pod vodou," hlásil v sobotu v poledne Emil Sedláček ze Mlýnů. Voda z říčky Kamenice se vylila z břehů a lidem zaplavila domy. Pod vodou je i nádraží.

Silnice mezi Benešovem nad Ploučnicí a Markvarticemi je uzavřená. Dopravu tu řídí hasiči. Neprůjezdná je i Česká Kamenice a Srbská Kamenice, Jánská.

HASIČI RADÍ: JAK POSTUPOVAT PŘI POVODNI: ZDE

"Dneska měla být v kině charitativní akce Den pro Afriku s Květou Fialovou, je zrušená, v kině bude krizové centrum," uvedl po poledni benešovský místostarosta Radek Lekner. Dodal, aby lidé případě, že potřebují pytle s pískem volali na číslo 777577517.

PODÍVEJTE SE DO JINÝCH OKRESŮ: ZDE

Také město Děčín nabízí lidem pomoc v podobě pytlů s pískem. Vyzvednout si je mohou v areálu děčínských Technických služeb. V Benešově je lidé dostanou v areálu sběrného dvora u Tesca. Pod mostem v Bezručově ulici v Děčíně poškodila velká voda horkovod, vařící voda z něj tryská ven.

ZAPLAVENÉ TRATĚ NA DĚČÍNSKU: Další informace o tratích: ZDE:

v úseku Liberec - Varnsdorf (Liberec - Zittau - Rybniště, trať č. 089)Náhradní autobusová doprava bude u všech vlaků (dopravce ČD) zajišťována pouze v úseku Liberec - Hrádek nad Nisou a opačně - v omezeném rozsahu! Vzhledem k tomu, že situace v důsledku stoupající vody rychle mění, mění se množství zaplavených silničních úseků a není zcela jasné, do kterých stanic a zastávek bude možné zajíždění prostředků náhradní autobusové dopravy.
v úseku Česká Kamenice - Jedlová (Děčín - Rumburk; Benešov nad Ploučnicí - Česká Lípa, trať č. 081)V úseku Česká Kamenice - Jedlová je z důvodu zaplavené trati přerušen provoz. Náhradní autobusová doprava nebude zajišťována z důvodu zatopení silnic.


PROHLÉDNĚTE SI ČERVNOVÉ POVODNĚ 2010:
ZDE

LOŇSKÉ POVODNĚ 2009 OBRAZEM: ZDE

ALICE KLAUBENSCHALKOVÁ, MICHAELA HLINKOVÁ, ČTK