Oranžová vesta, v ruce lopata. Tak vypadalo čtvrteční dopoledne merboltické starostky Hany Kučerové. Společně s partou dalších lidí odklízela pozůstatky po nečekané průtrži mračen, jež řádila na Děčínsku ve středu v podvečer. ČTĚTE TAKÉ: Počasí komplikuje lidem život

„Má zase pršet, doufám, že to nebude vypadat jako ve středu,“ vzhlížela s obavami k šedivé obloze Kučerová.

Voda, jež se prohnala Merbolticemi, napáchala poměrně velké škody. Merboltice jsou neprůjezdné, protože silný proud utrhl silnici. Ráno ani nedorazil autobus. Doprava už sice bude obnovená, ale linka skončí v Merbolticích u zastávky Hraničář.

“Můžou za to lesáci, přes potok postavili z kmenů lávku, po které jezdí do lesa. Ta vodu zadržela a potok se vyvalil z koryta,“ tvrdil chalupář Pavel Kadera.

Vodu měli až v domě

Manželé Magdalena a Jiří Plachých jsou těmi, které povodeň postihla nejvíce. „Vodu jsme měli v domě, vyplavilo nám to septik, všude bláto, nepořádek,“ ukazovali. Jejich dva psi už byli veselí, ale ve středu je manželé museli vynést do prvního patra domu. Báli se velké vody.

O kousek níž bydlí Víškovi. „Měl jsem šest kubíků písku ve stodole, teď je mám někde v Šachově,“ ukazoval už s úsměvem Ivan Víšek, jak se jim ze stodoly valila řeka vody. „Vůbec jsem nemohla tím proudem projít, bylo to tak silné, že by mě to strhlo s sebou,“ tvrdila jeho manželka Ladislava.

Někteří lidé už kontaktovali pojišťovnu, jejich agenti prý přijedou co nejdříve. Děčín postiženým obcím pomůže. „Nabídneme vysoušeče, to je samozřejmost. Připadnou finanční pomoc musíme projednat v orgánech města,“ řekl děčínský primátor Vladislav Raška.Bouřka s průtrží mračen, jež se prohnala ve středeční podvečer Děčínskem, za sebou nechala podmáčené zahrady, zpustošené silnice a vyděšené lidi.

Markvarticemi se ve středu valila doslova řeka.

„Poprvé v životě jsem se opravdu bála,“ tvrdila Pavlína Losová z Markvartic. Zahrada u jejich rodinného domku se proměnila v obrovské jezero. Voda padala z oblohy a valila se z okolních polí, zahrad i silnice.

Postižené jsou i další obce. V Merbolticích měla voda vzít mostek přes tamní potok, ve Valkeřicích mají lidé vyplavené sklepy, voda se nevyhnula ani Srbské Kamenici i České Kamenici.

Staňte se i vy reportéry Deníku. Pošlete fotografie z postižených obcí na decinsky@denik.cz

„Za pětatřicet let nepamatuji, že by se tu něco takového stalo. Vždycky jsme si říkali, že nás povodně postihnout nemůžou, jsme daleko od potoka, ale teď jsem měla strach,“ ukazovala Božena Novotná z Markvartic na podemletou silnice před jejím domem. Namísto ní se totiž během bouřky valila řeka. „Běželi jsme pomáhat sousedům, stavěli jsme hráze, aby se voda nedostala do domů, které jsou níž než náš,“ vysvětlovala. Čtyřicet minut prý z nebe padaly provazce vody.

Prohlédněte si fotogalerii, kterou vytvořili i obyvatelé zatopených obcí

Jak ale rychle povodeň přišla, tak i odešla. Po osmé hodině večer po ní zbyla jen mokrá silnice a v některých zahradách malá jezírka. Obcí až do pozdní noci projížděli hasiči a pomáhali odstraňovat následky prudkého lijavce.

„Už jsem zaplavený po osmé, mám chuť to dát k soudu, žádal jsem obec o širší kanálové vpusti, ale tam mi řekli, že na to nejsou peníze. Každé jaro mám vodu v baráku,“ rozčiloval se markvartický Zdeněk Svoboda.

S vodou bojují i hasiči

Jen během včerejšího večera mezi sedmnáctou a dvaadvacátou hodinou vyjížděly hasičské jednotky čerpat vodu na Děčínsko ve více než čtrnácti případech. Zasažené byly většinou sklepy a místa s ucpanou kanalizací.

Nejvíce práce měli hasiči v oblasti České Kamenice, Horních a Dolních Habartic, Markvartic a Horní a Dolní Poustevny. Například v Dolní Poustevně čerpali vodu ze sklepa restaurace. V Děčíně – Jánské bylo 15 cm vody v zubní laboratoři ve sklepě, 45 cm vody pak v truhlářství v Uhelné ulici v Dolní Kamenici, voda byla také ve sklepě domova důchodců v Lipové. Zhruba v šesti případech odklízely jednotky Hasičského záchranného sboru ze silnic spadlé větve a stromy.

„Čerpání vody probíhalo ještě ráno od 7:20 a 8:28 na dvou místech v České Kamenici a na jednom místě v Markvarticích,“ uvedl Lukáš Marvan, mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje.