Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Nečas prosvištěl Šluknovskem, slíbil pracovní místa

Šluknovsko – Jako na smilování čekali lidé na severu Čech na příjezd premiéra Petra Nečase. V pondělí se dočkali – Petr Nečas totiž navštívil Nový Bor, Rumburk a Varnsdorf.

19.9.2011
SDÍLEJ:

Petr Nečas navštívil Šluknovsko Foto: Karel Pech

Nezávisle na něm dorazil do regionu zmítaného sociálními nepokoji i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Oba přivezli na Šluknovsko alespoň jednu dobrou zprávu: vznik stovky nových pracovních míst na veřejně prospěšné práce.
Podle Drábka by stovka míst měla zatím podle žádostí starostů stačit.

„Jakmile by kapacita byla vyčerpána, jsme připraveni ještě dál navýšit počet míst,“ uvedl ministr.

Místo pro veřejně prospěšnou práci může radnice vytvořit po dohodě s úřadem práce. Tento post by měli dostat dlouhodobě nezaměstnaní. Ministerstvo na něj poskytuje příspěvek z peněz na aktivní politiku zaměstnanosti. Obce tak mohou dostat celé mzdové náklady pracovníka včetně pojistného na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění. Nečas později doplnil, že peníze poskytne Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Na otázku, proč nepřijel na Šluknovsko dříve, když se tu proti kriminalitě nepřizpůsobivých obyvatel protestuje již několik týdnů, premiér suše odvětil, že měl návštěvu regionu naplánovanou již dva týdny.

„Zdejší demonstrace nesouvisí s tím, zda jsem přijel, či ne. Řada z nich je svolávána a podporována extremistickými organizacemi, které toho zneužívají,“ prohlásil Nečas. „Přijel jsem sem pracovat, ne dělat mediální show,“ dodal.
Premiér se při návštěvě opřel i do extremistů.

„Situaci na severu Čech zneužívají extremistické organizace,“ řekl s tím, že právě extremisté nesou značný díl viny na eskalaci napětí v oblasti. Na zajištění veřejného pořádku slíbil severočeské policii tolik peněz, kolik bude potřeba.

Premiér nabídl hned několik řešení současných problémů s nepřizpůsobivými obyvateli. Například sociální dávky vázané na školní docházku dětí. Podle ně by měli rodiče děti do školy odvést a zase je vyzvednout.

Nečas ve Varnsdorfu také navštvíil romskou ubytovnu. Přečtěte si reportáž:

Tak vzácnou návštěvu tu zřejmě ještě nikdy neměli. Na nechvalně proslulou romskou ubytovnu u kostela ve Varnsdorfu dorazil v pondělí premiér České republiky Petr Nečas. Zastavil se tu při své návštěvě Šluknovska, kam přijel na žádost místních starostů.
Na ubytovně žije v současné době 108 lidí. Část z nich při příjezdu předsedy vlády zvědavě vykukovala z oken, někteří postávali venku.
Premiér úzkými a ošuntělými chodbami zamířil nejprve do nízkoprahového centra, které je součástí ubytovny – ano, té ubytovny, kterou při varnsdorfských demonstracích pokaždé pro jistotu, aby nedošlo k masakru, chrání policejní těžkooděnci.
Romské děti tu právě malovaly obrázky vodovkami, jiní hráli stolní tenis nebo stolní fotbálek.
Těm nejmenším dětem věnoval premiér několik minut. Když je vyzval, aby mu zazpívaly, nejprve odmítly, poté mu ale zazpívaly hned tři písničky – mezi nimi i Podvod od Honzy Nedvěda. Těžko říct, co tím myslely.
Poté se šel premiér podívat do některých místních bytů, ovšem už bez asistence novinářů.
Venku před ubytovnou pak na Nečase čekali kromě novinářů i někteří obyvatelé Varnsdorfu.
„Poraďte mi, co mám dělat. Tamhle mám barák. Nedá se tu spát, pořád je tady hluk,“ zlobila se jedna z místních obyvatelek. Premiér řekl, že ji sice chápe, ale on takový problém nevyřeší.
„Proč jste nepřijel dříve? Proč jste nepřijel, když je tady demonstrace a policie nás mlátí a stříká na nás vodu?“ zlobila se další žena. Pracuje v místní nemocnici. Podle ní došlo při střetech s policií k mnohem vážnějším zraněním, než bylo veřejně prezentováno. „Někteří lidé jsou po operacích,“ řekla rozhořčeně.
Premiér Nečas i tady zopakoval, že sem přijel až ve chvíli, kdy mohl přivézt nějaké konkrétní návrhy řešení. Jeho cílem prý není se mediálně předvádět, ale pracovat.
Někteří Romové ho pozorovali z oken, jiní vyšli ven před ubytovnu. O menší rozruch se postaral také místní provokatér Lukáš Kohout, svolavatel demonstrací, který premiéra po Varnsdorfu následoval až sem. Někteří z Romů na něj totiž začali nenávistně pokřikovat – dobře vědí, kdo pochody proti nim ve městě organizuje.
„Je to debil,“ ulevila si jedna z obyvatelek ubytovny. Jiný muž ale začal děti okřikovat, aby Kohouta nechali na pokoji. Bylo vidět, že nestojí o jitření atmosféry. K žádnému incidentu tedy nedošlo, na místě bylo i několik policistů.
Ve Varnsdorfu se premiér zastavil také v místní základní škole na náměstí. Protože ale přijel až po 14 hodině, na děti tu už nenarazil. Prohlédl si proto místní učebny a promluvil s místními učitelkami. Venku pak na něj čekal kýbl s hnojem – dárek od Lukáše Kohouta.

Během Nečasovy návštěvy se stala ještě jiná, pro Šluknovsko zásadní věc: Ústecký kraj odeslal do parlamentu balíček návrhů změn zákonů. Mají pomoci obcím řešit problémy s nepřizpůsobivými, s jakými se potýká například Šluknovsko.

Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová podepsala průvodní dopis k balíčku legislativních změn adresovaný předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové. Navrhované změny zákonů posílá kraj do sněmovny již hotové v paragrafovém znění, což by mělo usnadnit jejich projednání.

„I parlamentní politické strany ve svých prohlášeních přebírají již legislativně zpracované návrhy Ústeckého kraje, jako jsou například centrální registr přestupků nebo zajišťování bydlení osobám v hmotné nouzi. Věříme, že nezůstane jen u verbální podpory, ale naše návrhy budou v Parlamentu ČR rychle schváleny s minimem pozměňovacích návrhů, které by šly proti smyslu navrhovaných změn,“ uvedla k tomu Vaňhová.
Také Nečas při své návštěvě sliboval, že některé zákony, řešící současné problémy, se již rodí. Podle něj by zákony měly platit pro všechny, bez ohledu na barvu pleti.

Přesto všechno budou protesty pokračovat.
„V sobotu ve dvě hodiny bude na náměstí další protest,“ oznámil varnsdorfský organizátor stávajících protestů Lukáš Kohout.

19.9.2011
SDÍLEJ:
Požár v lese v Bynově.
8

FOTO: V Bynově hořel les. Na vině byla zábavná pyrotechnika

Martin Schulz.

Čtvrtečník Martina Schulze: Tenkrát uran a nyní lithium?

FOTO: Střední školy a učiliště se nabízely dětem ze základních škol

Děčín - Kam po základce? Několik desítek středních škol a učilišť přijelo v úterý do děčínského nákupního centra Pivovar, kde se konala tradiční přehlídka Škola Děčín.

Naši prvňáci: ZŠ Máchovo náměstí v Děčíně

Každou středu vám představujeme nové prvňáčky z Děčínska a Šluknovska.

Starostové usilují o Sněmovnu. Chtějí v ní zúročit své zkušenosti

Děčínsko – Volby mohou přinést změny v čele některých měst na Děčínsku. Starostka České Kamenice v případě úspěchu odstoupí

Festival free Tibet ve Varnsdorfu okoření kontroverzní „bobři“ či Plexis

Varnsdorf  - Jeden z největších festivalů pod jednou střechou na severu Čech se stěhuje do Varnsdorfu. Již 19. ročník se uskuteční na volební den.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení