Radikálové tentokrát do Varnsdorfu přijeli kvůli silvestrovskému incidentu, kdy skupina Romů brutálně přepadla rodinu vracející se z oslavy. Jeden muž tehdy skončil se zraněním v nemocnici, jeho matka po několika týdnech zemřela. Kvůli její smrti už místní obyvatelé protestovali 15. ledna.

Zatímco poslední – letní – akce radikálů skončila tvrdými střety s těžkooděnci, na což doplatili i někteří místní lidé, tentokrát protesty proběhly bez větších incidentů. Radikálové se na akci dokonce ani nevyzbrojili; při kontrolách našli policisté pouze jednu dřevěnou tyč.

Mítink začal na náměstí krátce po třinácté hodině. Slovo si vzal šéf DSSS Tomáš Vandas a opět nešetřil ostrými slovy a kritikou systému a vlády. Učinil i narážku na Nový Bor, kde Romové v baru loni v létě posekali a těžce poranili mačetami několik hostů.

„Asi jim šli učesat vlasy,“ prohlásil Vandas ironicky v narážce na to, že Romy bude u soudu hájit známá advokátka Klára Samková.

Podle Vandase se situace ve městě neustále zhoršuje a jejím vyústěním bylo napadení rodiny vracející se ze silvestrovské oslavy a následné úmrtí jedné z přepadených. A to i přesto, že se podle policie prokázat přímou souvislost mezi přepadením a smrtí prozatím prokázat nepodařilo.
Před čtrnáctou hodinou se dav vydal na ohlášený pochod městem.

Radikálové cestou jako pokaždé skandovali svá oblíbená hesla: „Nic než národ!“ či „Cikáni do práce!“.
Lidé si na demonstraci přinesli také transparenty, například s nápisem: Spravedlnost není diskriminace či obligátní Stop černému rasismu! Nedaleko ubytovny Sport zapálili na zemi několik svíček jako vzpomínku na zemřelou ženu.

„To je hanba, tohleto. Ta pakáž nás tady bude zabíjet,“ prohlásil asi pětapadesátiletý muž.

„Kdyby to bylo obráceně, to bys viděl. Těch organizací až z Ameriky,“ odvětil mu nedaleko stojící muž.

Jediný incident při jinak poklidné demonstraci se odehrál krátce před 15. hodinou, kdy se několik radikálů dostalo do slovní roztržky s Romy, kteří sledovali pochod z okna domu v Kovářské ulici. Na místo ale ihned přijely čtyři policejní dodávky a policisté situaci zklidnili. Přibližně desítku nejagresivnějších pak doprovodili až na náměstí.

Nedělní protesty úzce souvisí se smrtí místní ženy z Varnsdorfu. Její rodina – ona, manžel a syn – byla na Nový rok brutálně napadena skupinou Romů, když se vracela z oslav Silvestra. Policie útok později označila za rasový. „Co čumíš, ty bílá svině?“ slyšel totiž její syn před útokem Romů. Po krátké rvačce, kdy bránil svého otce, dostal ránu do hlavy.

„Probral jsem se až druhý den v nemocnici,“ líčil později. V nemocnici skončila i jeho matka, ta se totiž po útoku psychicky zhroutila. Po dvou týdnech se její stav zhoršil natolik, že byla převezena do děčínské nemocnice. Tam zemřela. Podle soudní pitvy bylo příčinou smrti krvácení do mozku. Policie ale vzápětí uvedla, že její smrt s napadením nesouvisí, přesto dojde k dalším odborným expertízám.

Demonstrace znovu přitahují pozornost politiků ke Šluknovskému výběžku. V týdnu přijel například poslanec Radek John, jemuž starostové doporučili sebrat peníze Agentuře pro sociální začleňování a dát je obcím.

Policie zase kvůli rostoucí kriminalitě zřídila speciální pořádkovou jednotku. Ta bude čítat padesát mužů. Jednotka bude sídlit v Teplicích a na Šluknovsko bude dojíždět. V současné době tu navíc působí speciální policejní posily; podle policejního prezidenta Petra Lessyho by tu měly zůstat až do konce června.