Zastupitelstvo bylo ale velmi bouřlivé. Jeden z diskutujících také varoval, že se bude ve městě demonstrovat každý týden.

Odstupte, jste nekompetentní – i tato slova se velmi často ozývala z publika při diskuzi před schválením vyhlášky.
„Již vám nemohu věřit, pane Poláčku. Jste nekompetentní, nic neděláte. Navíc se chováte arogantně,” vyzvala Lenka Juricová k odstoupení varnsdorfského místostarostu Josefa Poláčka.

Touhu po odstoupení vedení radnice podpořil také další diskutující, Pavel Vaňáč.

„Lidé jsou unaveni věčnými sliby jak radnice, tak i policie. Bojíme se o svou bezpečnost, bojíme se vycházet na ulice. Myslím si, že by měl odstoupit starosta Martin Louka i místostarostové Josef Poláček a Karel Dubský,” řekl za bouřlivého potlesku zaplněného sálu varnsdorfské Střelnice. Do toho se vměstnala asi stovka místních. Někteří z nich dokonce vyzvali k odstoupení celého zastupitelstva a k vypsání nových voleb.

„Sledujeme vývoj kriminality, abychom si mohli připravit podklady k druhému kolu jednání s ministrem vnitra,“ reagoval starosta Martin Louka.
Vedení města ale na zasedání hájil senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL). Ten coby někdejší starosta Vsetína nechal vystěhovat Romy z centra města na periferii do kontejnerových domů a některé i za hranice Zlínského kraje.

„Neexistuje město, krom Prahy, které by tohle umělo dlouhodobě vyřešit. U nás to vypadá, že se to vyřešilo, ale tak to není. Tak dobrý starosta jsem také nebyl a prostředků jsem na to také neměl dost,“ prohlásil Čunek s tím, že není možné spoléhat na vládní agenturu pro sociální začleňování.

„Ta vám nepomůže. Z Prahy vám nikdo nepomůže. Leda bychom koupili dům nedaleko vlády a tam navezli nepřizpůsobivé. Pak by si možná konečně všimli toho, že je tu nějaký problémy,” dodal Čunek.

Přesto zkusil Čunek poradit alespoň nepřizpůsobivé po vsetínském způsobu vystěhovat za město.

„Tím přestěhováním z města se neuvěřitelně vypařilo to napětí, které mezi starousedlíky bylo. Oběma stranám to prospělo,“ řekl.

Podle poslankyně Ivany Řápkové (ODS) je vznik vyloučených lokalit po celém Česku systémovým problémem, který využívají extremisté.
„Ale že k nim pak místní inklinují, tomu se divit nelze. Nikdo jiný se jich příliš nezastane,“ dodala Řápková, jež coby bývalá primátorka Chomutova zavedla exekuce majetku lidí, kteří městu dlužili na poplatcích za služby. Exekutor najatý městem v únoru 2009 zabavil dlužníkům i část sociálních dávek přímo při jejich vyplácení. Soud poté rozhodl, že to bylo nezákonné. Až po druhé přestávce se zastupitelé ve Varnsdorfu dostali k nejdůležitějšímu bodu jejich včerejšího jednání, k projednání nové městské vyhlášky.