Během necelých pěti hodin se v sobotu podařilo z českokamenického fotbalového hřiště vrtulníkem přepravit na vrch Studenec všechny tři díly obnovené rozhledny. Letecké přepravě přálo slunečné počasí.

„Je velmi dobrá viditelnost a zatím nám přesun vyhlídkové věže nekomplikuje nárazový vítr. Nepotřebujeme samozřejmě úplné bezvětří. Může mírně foukat. Ale nejhorším naším protivníkem jsou nečekané poryvy větru. A to nejen pro ovládání samotného vrtulníku, ale i z bezpečnostních důvodů pro partu chlapů, kteří na vrchu přepravované části kompletují,“ zhodnotil situaci pilot mělnického Aerocentra Petr Černý při mezipřistání po přesunu prvního, základového dílu více než šestnáct metrů vysoké rozhledny.

Transport zvídavě okukovaly desítky obyvatel České Kamenice, vrtulník si v doprovodu rodičů i bez nich přišly zblízka prohlédnout i mnohé místní děti. Viditelně lepší nálada panovala také mezi lidmi, kteří měli s obnovou více než sto dvacet let staré železné rozhledny nemálo starostí. I problémů a těžkých chvil.

„Jsem rád, že se dneska ten přesun už podařilo dotáhnout do úspěšného konce. Vyvrcholilo tak osm let úsilí města a v polední době i aktivit občanského sdružení Studený a Lipnice i dalších institucí o to, aby se vyhlídkovou věž podařilo obnovit a zachovat pro další generace turistů a návštěvníků našeho města a okolí. Je to samozřejmě příjemný pocit,“ tvrdil hodinu po poledni starosta České Kamenice Miroslav Weis. Přesun rozhledny vyšel až na třetí pokus. Předchozím naplánovaným transportům nepřálo počasí.

Náklady na obnovu vyhlídkové věže, která je ještě o rok starší, než pařížská Eiffelovka, vedení českokamenické radnice zatím odhaduje na tři miliony korun. V této částce ještě není započítána úhrada za leteckou přepravu rozhledny. O její záchranu začali bojovat členové děčínského spolku Amici Decini a děčínský klub turistů už před skoro patnácti lety.

„Byla to trnitá cesta a hlavně jejich zásluhou se podařilo dosáhnout alespoň toho, že rozhledna byla prohlášenou za kulturní památka a nedošlo tak k jejímu srovnání se zemí,“ připomněla Jitka Tůmová, šéfka občanského sdružení Studený a Lipnice. Členové tohoto spolku se v záchranářském snažení o obnovu rozhledny angažovali organizováním finanční sbírky, vydáváním propagačních předmětů a dalšími aktivitami.

„Velký dík ale patří partě řemeslníků z litoměřické firmy Lana a spoustě dalších lidí. Byl by jich dost dlouhý výčet. Podstatné je to, že rozhledna už zase stojí na svém místě a může znovu dlouhý čas sloužit návštěvníkům zdejšího regionu,“ neskrýval svoji radost místopředseda studeneckého sdružení Tomáš Horyna.

I když o víkendu na Studenci ještě ležel sníh, jedenadvacátého března se tam na první jarní výšlap vydají desítky pochodníků. „Moc se těším, i když na vrcholek vyhlídkové věže ještě asi nebudeme moci vystoupat,“ poznamenala Hana Michálková ze sdružení Studený a Lipnice.

Po zkompletování všech tří dílů musí pracovníci dodavatelské firmy zajistit ještě některé dokončovací práce. „Zatím není jasné, jak rychle se dokáží svého úkolu zhostit, jestli bude možné rozhlednu zpřístupnit už právě v termínu naplánovaného jarního pochodu. V každém případě chceme, aby vyhlídka byla přístupní všem zájemcům už na velikonoce,“ prohlásil českokamenický starosta Miroslav Weis.