VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SLEDUJEME: V Huníkově hráz zatím drží, lidi evakuoval i vrtulník

Děčín - /PŘIDALI JSME DALŠÍ FOTO/ Evakuovaní lidé z postižených obcí na Benešovsku se mohou ubytovat v nové škole a v hotelu Jelen v Benešově nad Ploučnicí, lidé se mohou také ubytovat i najíst na koupališti.

5.7.2009 6
SDÍLEJ:

V Markvarticích museli lidé opustit své domovy. Pomáhali dobrovolní hasiči.Foto: Deník/Karel Pech

Děčín je v současné době už průjezdný. V mnoha ulicích bylo půl metru vody, hasiči nestačili odčerpávat. Podobně je na tom i Česká Kamenice a Markvartice. „Jestli se přes nás ve středu přehnala velká voda, tak tohle nedovedu pojmenovat,“ hlásila obyvatelka Markvartic Božena Novotná. Potok se vylil ze břehů, lidé, kteří bydlí nedaleko něj, měli vodu do půli oken v přízemí.

„Jedu z Varnsdorfu a po silnici se valí řeka vody, stojím před Českou Kamenicí a nemohu momentálně jet dál,“ telefonoval děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik. Voda postihla i Malou Veleň. „Mám jet do Děčína, nevím, zda to vůbec půjde, voda nám teče po schodem domu, místo silnice je řeka,“ stěžovala si Olga Špiková.

Operační středisko hasičů je zahlceno – přijímá desítky telefonátů z Ústeckého kraje, především z Teplicka, Ústecka a Děčínska.

Chaos na železnici

Silný déšť zapříčinil zastavení železničního provozu mezi Děčínem a Povrly. Ve 14.23 zde došlo k výpadku staničního zabezpečovacího zařízení. „To znamená, že nastala tzv. Fialová smrt, což znamená výpadek počítačových systémů,“ vysvětlil Petr Šťáhlavský. Vlaky nejezdí také mezi stanicemi Boletice – Děčín východ, kde došlo v 15.50 hodin k sesuvu půdy na železniční trať. Mokrý masiv půdy se sesunul také v 15.10 hodin mezi Děčínem a Benešovem nad Ploučnicí.

To, jak dlouho bude výpadek železnice trvat se nedá odhadnout. Záleží na tom, jak se vyvine aktuální situace," uvedl krátce po 17.00 hodině Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení Českých drah. Podle něj vyjeli náhradní autobusy pouze mezi Střekovem a Děčínem. Na ostatních tratích o náhradní dopravě není rozhodnuto, a například do Dolního Žlebu na Děčínsku není ani jiná možnost se dostat než po železnici.

Souhrn omezení na železnici:

Trať 073 (Ústí nad Labem, Střekov - Děčín, východ):
- došlo k sesuvu půdy, zastavena veškerá doprava
- náhradní autobusová doprava není zavedena
- Os 6472, Os 6473, Os 6475 a Os 6476 jsou odřeknuty bez náhrady
- předpokládané zprovoznění do nočních hodin

Trať 081 (Děčín - Rumburk, Benešov nad Ploučnicí - Česká Lípa):
- došlo k silnému poškození tratě, zastavena veškerá doprava
- náhradní autobusová doprava je zavedena v trase Děčín, hlavní nádraží - Benešov nad Ploučnicí
- týká se vlaků R 1163, R 1165, R 1166, R 1167 a R 1168 a všem osobních vlaků
- předpokládané zprovoznění do nočních hodin

Trať 098 (Děčín - Bad Schandau):
- došlo k zaplavení tratě, provoz ve 20.30 hodin obnoven po jedné koleji
- náhradní autobusová doprava není zavedena
- EC 170 a 172 vyčkají na zprovoznění
- EC 379 částečně nahrazen náhradními autobusy
- předpokládané zprovoznění v průběhu večera

Na ústeckém hlavním vlakovém nádraží zavládl chaos, např. od 15.44 hodin stojí na třetím nástupišti vlak Eurocity do Hamburgu. V současné době dosahuje jeho zpoždění 90 minut. Obdobně jsou na tom také další vlaky, které mají hodinová zpoždění. Zmatku navíc dodává i to, že některé rychlíky budou jako náhrada za odřeknuté osobní vlaky zastavovat ve všech stanicích.

Problémem je i to, že provozní zaměstnanci ČD mnohdy sami nevědí, co se vlastně děje.

Zažíváme vrchol bouřkového týdne

Martin Novák z ústeckého pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v dnešních bouřkách vidí vrchol bouřkového týdne.

Z Německa přes Krušné hory se k nám dostala slábnoucí studené fronta. Před ní se vytvořila celá řada silných bouřek. Nelze hovořit jenom o jediné. Například nad Ústím se přehnalo několik bouřek, nezávisle na tom se jiné bouřky přehnaly nad Děčínskem. Bouřky zasáhly také Teplicko a částečně i Litoměřicko,“ uvedl Novák.

Nejedná se tedy o masivní vlnu, ale o velkou řadu místních bouřek. Například v silném poryvu větru létající slunečníky v Krásném Březně v Ústí a vzápětí byly doprovázené kroupami, ale to byla jenom místní událost. Krásné Březno se dostalo do jádra bouřkového oblaku, proto se objevil poryv větru a kroupy.

V 16.40 hod. byl na Ústecku více méně klid. Zklidnění očekává v krátké době Novák i v dalších lokalitách, nicméně lidé se musí připravit, že se bouřky během dneška ještě objeví.

Policisté varují

Řidiči by dnes vůbec neměli vyjíždět na Děčínsku. Mnoho obcí je pod vodou. "Markvartice, Horní a Dolní Habartice, Srbská Kamenice, Jánská, Kamenickou Novou Vískou se valí voda, na silnicích se tvoří jezera," hlásil operační důstojník děčínské policie. Silnice na Děčínsku jsou pro řidiče absolutně nesjízdné. Ve Vilsnici se propadla silnice, obce kolem České Kamenice jsou pod vodou. Hrozí protržení hráze rybníka v Huníkově a zalití Kerhartic. Policisté znovu prohlédli hráz rybníka v Kerharticích a zjistili, že zatím zcela protržená není. „Drolí se, proto trvá ohrožení okolních obcí,“ řekl děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik.

Labe zatím v klidu

Labská hladina se zatím příliš nezvedla. Myší díra pod děčínským Tyršovým mostem je průjezdná. Lidé v Přípeři nejsou odříznuti.

Samotná ústecká meteorologická stanice se ocitla vlivem bouřek sama v problémech, protože vypadla počítačová síť. Přesto obraz mají meteorologové o vývoji situace jasný.

Nejvíce vody spadlo v oblasti řeky Srbská Kamenice. Spadlo více srážek než ve středu a proto způsobily srážky na Srbské Kamenici přívalovou povodeň. Obecně lze říci, že v místě srážek spadlo zhruba 40 mm a v oblasti Srbské Kamenice kolem 60 mm,“ uvedl Novák. V jiných oblastech se větší srážky než 60 mm neobjevily.

Pro obyvatele Děčínska budiž útěchou, že podle meteorologů již v očekávaných večerních bouřkách tolik vody z nebe nespadne. Podle Nováka lze očekávat, že spadne v místech nejsilnějších srážek během večera ještě kolem 20 mm vody, běžně v zasažených okresech se předpokládají srážky zhruba kolem 3 mm. Bohužel, i menší srážky znamenají, že dosavadní lokální záplavy zasahující menší oblasti v rámci měst a obcí ve čtyřech okresech Ústeckého kraje, se mohou udržet do večerních hodin.

Na nohou i energetici

Na mnoha místech nejde elektrický proud. „Máme pět poruch vysokého napětí, asi tři desítky poruch nízkého. V obcích zatopených vodou, Srbská Kamenice, Jánská, Jetřichovice a další, jsme proud museli vypnout, na místo vyjíždějí technici,“ řekla mluvčí ČEZ Soňa Hendrychová. Poprosila obyvatele o shovívavost, protože pokud budou obce pod vodou, nemohou energetici proud zapnout. „Poruchy se ale budeme snažit do dvou hodin opravit,“ slíbila. Elektřina nejde také v Dobkovicích, Nové a Staré Bohyni, v Prosetíně.

Evakuace

Lidé ze dvou ulic Palackého a Žižkova, v Benešově nad Ploučnicí museli opustit své domovy zaplavila je voda. „Pravděpodobně stejně dopadnou i lidé v Markvarticích z domů, které leží u potoka,“ upozornil děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik.

Nejvíc vody se valí z Habartic. „Cesta na Habartice je uzavřená, pod viaduktem se utvořilo obrovské jezero, voda v potoce připomíná záběry z divoké řeky, pod vodou je i sídliště, kanály nestíhají, před každým vchodem stojí lidí a kýblují a vymetají vodu, jen aby se nedostala do paneláků, v ohrožení je i pečovatelský dům u koupaliště, babičky mají byty i v suterénu pod úrovní terénu, takže také mají v pozoru lopaty, kýble, košťata,“ telefonovala z postižené oblasti Alena Houšková.

"Pět dětí v Horních Habarticích ze zahrady evakuoval vrtulník.V ostatních případech jde většinou o vytopené sklepy, dvory a přízemí domů, ulice zatopené kvůli ucpané kanalizaci," tvrdil mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan.

Záplavová vlna pohltila v sobotu odpoledne říčku Ploučnici na Děčínsku.

Ještě ve tři hodiny odpoledne bylo v Benešově nad Ploučnicí v korytu zhruba 90 – 91 cm vody. Ve čtyři hodiny již 140 cm a byl tím překročen první povodňový stupeň. Nastal raketový růst hladiny. Bleskově dosáhl až třetího povodňového stupně. V 17.40 hod. dosáhla hladina již 193 cm. Znamená to, že se korytem říčky žene přes 135 metrů kubických vody za vteřinu.

Přitom v minulých dnech hladina Ploučnice kolísala mezi 78 a 91 cm hladiny. Lze předpokládat, že hladina dosáhne hladiny 200 cm, protože stále prší.

Martin Novák z ústeckého pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu k sobotnímu vývoji pro Deník uvedl, že v sobotu večer spadne kolem 20 mm vody kolem Srbské Kamenice, běžně se předpokládají srážky na ostatních místech zhruba kolem 3 – 4 mm. Srážky, které ovlivňují fatálně hladinu řek na Děčínsku, by měly ustávat mezi 20 a 22 hodinou.

Voda dorazila do Hřenska

"Nenašli jsme majitele aut zaparkovaných před Pražákem, auta jsou pod vodou, jsou jí tu dva metry," telefonoval hřenský starosta Josef Černý.

Řeka Kamenice v oblasti Srbské Kamenice již klesá

Meteorologové varovali před třetím stupněm povodňové situace na Ploučnici, ale co se dělo na měřícím místě v Srbské Kamenici, kterou protéká říčka Kamenice, bylo stejně zlé. Podobně jako na Ploučnici i zde ještě ve tři hodiny odpoledne hladina řeky byla klidná, dosahovala 81 cm, což byla jen poněkud zvýšená hladina. Ale již v 16 hodin přesáhla hladina 250 cm. Malou říčkou protékalo více než 8,6 kubického metru za sekundu.

Naštěstí začala hladina již rychle klesat a v 18.10 hod. bylo naměřeno 144 cm, což představuje jenom první povodňový stupeň.

V deštivých dnech tohoto týdne protékalo Kamenicí v korytě 50 – 50 cm vody, ale většinou je hladina nižší.

Ploučnice začíná klesat

Podle měření Povodí Labe se zdá, že stoupání vody v Ploučnici se zastavilo. Ze 207 cm protékajících v sobotu odpoledne říčkou Ploučnici v Benešově nad Ploučnicí odpoledne hladina klesla k 18.10 hod. na 197 cm.

Řeka začala prudce stoupat ve čtyři hodiny odpoledne - dosáhla 140 cm a byl tím překročen první povodňový stupeň. Nastal raketový růst hladiny. Bleskově dosáhl až třetího povodňového stupně. V 17.40 hod. dosáhla hladina 193 cm a v 18. hod. vrcholu - 207 cm.

Noční hlídky

Postižené oblasti nezůstanou bez nočního dozoru. "Posílili jsme hlídky, které budou objíždět i procházet obce, které povodeň postihla. Pohybovat se budou zejména v místech, kde jsou prázdné domy, ze kterých museli být lidé evakuováni. Zabráníme tak rabování," řekl policejní mluvčí Cvik.

I VY MŮŽETE POMOCI PŘI TVORBĚ WEBOVÝCH STRÁNEK. FOTOGRAFIE ČI KRÁTKÁ VIDEA ZASÍLEJTE NA decinsky@denik.cz, AKTUÁLNÍ ZPRÁVY VOLEJTE NA 602 447 411

ALICE KLAUBENSCHALKOVÁ
FRANTIŠEK ROČEK

Místo události:
5.7.2009 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Severočeské basketbalové derby mezi Ústím a Děčínem.
45

FOTO: Sluneta v kolosálním derby složila Děčín!

Deník nám fandí

DENÍK NÁM FANDÍ: Nový seriál představuje sportovní týmy z regionu

FOTO, VIDEO: Hasiči cvičili v kyjovských lesích

Kyjov - „Jsem tady v lese v Kyjově a kamarádka spadla a nemůže vylézt zpátky,“ ozvalo se po desáté hodině dopolední v sobotu 18. listopadu na tísňové lince hasičů. Naštěstí se jednalo jen o předem naplánované hasičské cvičení.

FOTO: Křest kalendáře se Šepsem a Houškou vynesl postiženým dětem osm tisíc

Děčín - Kalendář Havaj celý rok 2018 pokřtil kroužek Krůčky společně s dalšími lidmi, kteří jej podpořili.

Mašinky má nově podporovat Spolek lokálních drah. Vznikne na Moldavě

Ústecký kraj - Lokálky momentálně nezažívají úplně šťastné období. Kozí dráha nefunguje vůbec a na Moldavské dráze a na trati Teplice – Lovosice část cesty suplují kvůli ujetým kolejím autobusy.

Výstava o potratech pobouřila Rumburk

Rumburk - Kvůli billboardům brojícím proti potratům lidé volali i policii.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT