VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO, VIDEO: 4. den povodní. Bude Labe kulminovat?

Děčínsko - Dnes bude zřejmě klíčový den. Labe v Děčíně by mělo konečně kulminovat. Celý den budeme povodně sledovat v on-line reportáži. Přidat se můžete i vy: Podněty a fotografie posílejte na decinsky@denik.cz!

5.6.2013 17 AKTUALIZOVÁNO 5.6.2013
SDÍLEJ:

Povodně Děčín, 5.6.2013 odpoledne Foto: Michal Šafus

22:47 - Děčín se chystá na kulminaci. Ta by měla přijít v průběhu dnešní noci.

21:45 - Starosta Hřenska odhaduje škodu na 150 milionů. Řekl to dnes večer v České televizi. "Jsme úplně na dně v pokladně. Otvíráme soutěsky a doufáme, že nám tak lidé pomohou," řekl Jan Havel.

21:26 - Děčín žádá řidiče, aby neparkovali v okolí východního nádraží, komplikují tak otáčení autobusů.

20:38 - Po opadnutí vody by měla do Děčína dorazit armáda, která bude pomáhat s úklidem. Jeho hlavní fáze by měla začít až příští týden, tři až čtyři dny totiž potrvá, než se voda vrátí na přijatelnou úroveň.

20:33 - Podívejte se na letecké záběry povodní ZDE…

20:00 - Lidé se svolávají přes Facebook k zapaléní symbolické svíčky za zatopené. Akce Svíčka pro Děčín začíná dnes ve 21 hodin na Tyršově mostě. Její pořadatelé žádají účastníky, aby nechodili na silnici.

19:14 - Krizový štáb Hřenska zasedá na Janově. Ve Hřensku totiž nejde elektřina, ani tu není možné volat mobilem. Obec je možné projet jen na člunu.

19:00 - Podle hlášení síťařů je v kraji bez elektrické energie 7,5 tisíce odběratelů a uzavřeno muselo být 1900 hlavních uzávěrů plynu. Po poklesu vody stačí ozvat se na linku 1239 a uzávěry budou v krátkém intervalu opět zprovozněny.

18:40 - Krajská bilance letošních povodní: Téměř 11 tisíc evakuovaných občanů a více než padesát zasažených obcí Ústeckého kraje. Řeka Labe by měla v Ústí nad Labem kulminovat dnes ve večerních či nočních hodinách. Zatím již několik hodin stagnuje okolo úrovně 10,65 m, je tedy možné že se nenaplní předpoklady hovořící až o 11,5 m.

18:39 - Situace v Děčíně je klidná. Labe pomalu stoupá.

17:53 - Připravujeme letecké záběry Děčína a Hřenska z dneška.

17:40 - Magistrát znovu žádá: Zbytečně nejezděte vozidly po městě. Komplikujete tím pohyb zasahujících složek.

Povodně Děčín, 5.6.2013 odpoledne 17:21 - Pokud se nestane nic nepředvídatelného, městu se podaří udržet průjezd po Novém mostě přes Ústeckou ulici i přes kulminaci.

17:18 - Voda bude po kulminaci ustupovat asi tři, nebo čtyři dny. Děčínskému deníku to řekl po jednání krizového štábu primátor města František Pelant. Město se už chystá na úklid následků i na svoz odpadu. Celý rozhovor s primátorem - mimo jiné o kritice protipovďnových zdí - čtěte ve čtvrtečním vydání Děčínského deníku.

16:59 - Nejnovější zprávy z krizového štábu: Krokova ulice je průjezdná. "Stále čerpáme vodu u kruhového objezdu, pro cestu na Staré Město a do Nebočad použijte Obloukovou ulici," uvedla mluvčí města Markéta Lakomá. Hladina Labe je vy výšce 1063 cm. "Nejvyšší hladinu předpokládáme v nočních maximálně ranních hodinách. Stoupnout by mohla ještě přibližně o 40 až 50 cm," dodává mluvčí. Ústecká ulice je průjezdná.

16:20 - S povodněmi pomáhají i basketbalisté Děčína. Více ZDE…

16:00 - Hřensko na Děčínsku bez ohledu na povodně otevře v sobotu pro turisty obě soutěsky na Kamenici. Řekl to starosta Jan Havel. Silnice z Děčína do Hřenska je zatopená, přístup k soutěskám je vrchem přes Růžovou nebo Meznou a Mezní Louku. Samotné Hřensko už zaplavilo Labe, obec je bez elektrické energie, obyvatelé jsou evakuovaní.

15:46 - Čas, kdy bude Labe v Děčíně kulminovat, se stále pousová. Podle posledních zpráv to bude až zítra nad ránem. Není ani jisté, jak rychle, respektive pomalu, bude vodat klesat. Některé odhady mluví až o pěti dnech.

15:36 - Od patnácti hodin zasedá v Děčíně krizový štáb.

15:35 - Kapacita vlaku, který vozí obyvatele Děčína z jedné strany města na druhou, se zvýšila. O vlak, v němž není třeba platit, je velký zájem.

15:32 - Do galerie jsme přidali nové foto. Jak vypadá Děčín? PODÍVEJTE SE…

15:19 - Utržené zásobníky z Děčína dnes vyděsily Německo. Více ZDE…

Povodně Děčín, 5.6.2013 odpoledne 15:00 - Záplavy ničí fotbalová hřiště a sportovní areály v Ústeckém kraji. Škody jdou podle vedoucího sekretáře Krajského fotbalového svazu Jiřího Suchánka do desítek milionů korun. Nevylučuje, že některé zápasy krajských soutěží už se neodehrají. "Zalité hřiště a kabiny mají fotbalisté třetiligové Roudnice, Velkého Března, Svádova na Ústecku, Junioru Děčín, Křešic, Hrobců

14:59 - Informace ze Zoo Děčín: "Vzhledem k situaci, která nyní v Děčíně v souvislosti s povodněmi panuje, ruší Zoo Děčín páteční charitativní akci pro handicapované a chronicky nemocné NOC SNŮ. Akce se přesouvá na termín: 13. září 2013. Děkujeme za pochopení," uvedla mluvčí zoo Alena Houšková.

14:58 - Z vodovodních kohoutků v Ústeckém kraji teče kvalitní pitná voda, lidé v zaplavených městech, jako jsou Děčín, Teplice, Litoměřice či Ústí nad Labem se nemusejí bát ji pít. Záplavami byla v kraji znečištěna jen některá lokální prameniště v menších obcích, vodovodní systémy měst znečištěné nejsou.

14:37 - Do Děčína byl zakázán vjezd vozidel nad 3,5 tuny. Nově jsou bezplatně k dispozici všechny vlaky jezdící přes Labe a do Těchlovic. Do jedné hodiny by měla být průjezdná Krokova ulice.

Děčín, pravý břeh Labe, 5.6.14:34 - Situaci v Děčíně komplikují bezohlední řidiči, kteří mnohdy zastavují kvůli fotografiím i na jediné silniční spojnici přes Labe na Novém mostě. "Často vjíždějí auty na most a blokují tak jízdní pruhy. Komplikují tak práci záchranářům," uvedla mluvčí magistrátu Markéta Lakomá. "Důrazně proto žádáme, aby lidé pokud to není nezbytně nutné, nevyjížděli do ulic. Provoz komplikuje záchranné práce," zdůraznila mluvčí.

14:22 - Hasičům se podařilo provizorně svázat plynové zásobníky v přístavišti v Labské ulici. Dopoledne již dva z nich odpluly do Německa, kde se je podařilo podle oficiálních informací saské policii pomocí vrtulníku zachytit. Podle informací Jakuba Bejšovce je vrtulník nahnal pomocí rotoru na českých břeh nedaleko domů, které nyní ohrožují. Hasiči uvázali také kotvu u městské knihovny, kterou začal unášet proud, a v Nebočadech chatku zapřenou o sloup osvětlení. Chatka nápor vody nevydržela a rozpadla se.

14:12 - Autobusové nádraží je uzavřeno, není tak možné zajíždět ani k parkovišti u hypermarketu Albert. Hankovou ulicí je možné projet pouze směrem na Želenice, odbočka do Uhelné je uazvřena.

13:49 - Na cestě na Pastýřskou stěnu vládne chaos, je plná lidí i aut. Na obhlídku zatopeného města vyrazily dokonce i děti z Mateřské školy na Máchově náměstí. Kotvu stojící u knihovny již vzal proud a poponesl ji o několik metrů. Nyní visí zachycena na stromě pod budovou ČSPL.

13:41 - Energetici pokračují v dalším odpojování elektřiny. "V současné době je v 50 městech a obcích Ústeckého kraje vypnuta část vedení nízkého napětí a 125 distribučních stanic je kvůli záplavám bez proudu," řekla mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Během dopoledne odpojovali energetici kvůli stoupající vodě z bezpečnostních důvodů odběratele na Děčínsku v Hřensku, Dobkovicích a v Děčíně v oblasti Labského nábřeží a Vilsnice.

13:23 - "Důrazně žádáme, aby lidé pokud to není nezbytně nutné, nevyjížděli do ulic. Provoz komplikuje záchranné práce," uvedla mluvčí města Markéta Lakomá.

Velká voda začala zatápět město. Zábrany na pravém břehu zatím drží.13:00 - Silnice pod kruhovým objezdem je u Starého Města je stále zatopena, jezděte Obloukovou ulicí Ústeckou ulici zasypávává město broušenkou.

12:47 - Dům dětí a mládeže na Teplické ulici nabízí všem dětem, zejména těm, které zasáhla povodeň či mají zavřenu školu nebo rodiče nemají hlídání, možnost využít čas od 8 do 16 hodin ve dnech 5.6. až 7.6. v herní místnosti, kde je připraven Kinect, Playstation, taneční podložky, počítače, deskové hry a jiná spontánní činnosti, která bude k dispozici. Děti ohlídají pedagogové DDM Děčín. Stravu je však nutné zajistit si vlastní. Vstup samozřejmě zdarma. Případné info na 412 532 403 nebo ddm@ddmdecin.eu.

12:43 - Stav hladiny Labe v Děčíně je 1 052 cm. "Předpokládáme, že hladina stoupne ještě o 50 cm," uvedla mluvčí města Markéta Lakomá

12:42 - Rada Ústeckého kraje dnes na svém mimořádném zasedání rozhodla o konání veřejné sbírky za účelem odstranění povodňových škod v roce 2013 na majetku osob i dalších subjektů, a to shromažďováním příspěvků na zvláštním bankovním účtu. Po schválení sbírky ministerstvem vnitra bude číslo povodňového konta zveřejněno spolu s výzvou o zasílání darů.

12:22 - Labe se stále rozlévá, už dosahuje na autobusové nádraží v Děčíně u Alberta.

12:20 - Dětí v Děčíně dokumentuje i náš fotograf Michal Šafus. Na jeho fotografie z dnešního dopoledne se PODÍVEJTE ZDE…

Děčín, pravý břeh Labe, 5.6.11:54 - Nad Děčínem létá vrtulník, monitoruje situaci.

11:43 - Na trati mezi Děčínem hl.nádraží a Dolním Žlebem byla zřízena nová zastávka – Červený vrch.  Vlaky zde jezdí podle platného jízdního řádu. Do Německa jezdí pouze vlaky EC a EN, osobní vlaky Deutsche Bahn jedou jen do Dolního Žlebu.

11:31 - Plynové nádrže, které se v Děčíně utrhly, patří firmě Chart Ferox, která se zabývá výrobou zařízení na skladování a transport zkapalněných technických plynů. "Byly dobře zajištěné, přesto se utrhly," uvedla mluvčí města Markéta Lakomá. Podle ní jsou dlouhé až 20 metrů.

11:30 - V Děčíně dopravní policisté průběžně řídí dopravu v na místech, kde se tvoří kolony a kde si je situace žádá. Policisté střeží evakuované objekty. Na pomoci při povodních se tři až čtyři desítky policistů nejen z Děčína, ale i s ostatních oddělení, spadajících pod ÚO PČR Děčín, informovala policejní mluvčí Petra Trypesová.

11:28 - Jak fungují pošty v Děčíně: Děčín 1 (Staré Město) - pošta uzavřena (náhradní pošta Děčín 9 (Boletice) – oznámené zásilky + důchody) Děčín 2 (Podmokly) - pošta uzavřena (náhradní pošta Děčín 5 (Bynov) - oznámené zásilky + důchody)

11:23 - Všechny turistické cesty a cíle, s výjimkou soutěsek Kamenice u Hřenska, jsou pro návštěvníky dostupné. Dopravní omezení se týká silnice Hřensko - Mezní Louka.

11:22 - Energetici dnes preventivně odpojovali odběratele na Děčínsku v části Vilsnice, ve Hřensku, Dobkovicích a v Děčíně v oblasti Labského nábřeží.

Povodně v Děčíně 5.6. dopoledne 11:00 - Řeka Kamenice ve Hřensku stále stoupá. A podle meteorologů bude výrazně stoupat i nadále.

10:40 - Další zpráva je z ulice Nerudova. "Elektrika nám ještě jde, ale raději jsme se přemístili k rodičům do Bynova," říkají místní obyvatelé.

10:16 - Dva kontejnery na technický plyn uvolněné v Děčíně propluly po řece Labi v 9:04 Dolním Žlebem a v 9:27 Hřenskem ve směru SRN. Hasičským záchranným sborem byly informovány příslušné orgány v Německu.

10:10 - Ve Hřensku nefungují mobilní telefony.

9:57 - Lidé se chodí na povodně dívat a také si je fotit. "Já tady chci projít, platím daně!" řekl muž, který venčil psa nad mototechnout. "Včera ráno tady šlo ještě projít…"

9:54 - Zprávy z města: Nový most je stále průjezdný směrem na Ústeckou ulici. U kruhového objezdu u OMV se stále odčerpává voda, jezdit můžete Obloukovou ulicí. Během dne bude po vyčištění zprůjezdněna Krokova ulice a obnovena autobusová doprava. Tyršův most slouží pro pěší, jezdit po něm mohou pouze složky IZS a krizový štáb. Pitná voda teče ve všech domácnostech ve městě. Městská hromadná doprava jezdí ve 20 minutových intervalech

Povodně Děčín 5.6. dopoledne 9:46 - Problémy hlásí i Mětský stadion, domovský stánek FK Junior Děčín. "Vlivem netěsnosti kanalizace došlo k pomalému zaplavování kabin na Městském stadionu. V pondělí byli veškéré spodní kabiny a ostatní prostory vystěhovány do horního patra a veškeré potřebné vybavení převezeno na Máchovku. Je zcela jisté že dojde k zaplavení celého hřiště. Dojde tak k nevratnému poškození hrací plochy. Veškerý provoz je na stadionu přerušen," uvedl vedoucí FK Junior Děčín Miroslav Tyl.

9:26 - V Děčíně dnes od rána svítí sluníčko. Poslední aktuální údaj: Labe by v Děčíně mělo kulminovat večer na hranici jedenácti metrů.

9:20 - Vypadá to, že se podaří udržet průjezd přes Nový most i nadále, po celou dobu záplav. Jezdí se po Ústecké ulici, největší díry tu byly zasypány. Děčínskému deníku to řekl náměstek primátora Pavel Sinko.

9:06 - "K žádnému rabování zatím nedošlo. V terénu máme každého, kdo má ruce a nohy," říká policejní mluvčí Petra Trypešová.

8:31 - V průběhu dne může dojít v souvislosti se stoupající hladinou k přerušení železniční dopravy mezi Děčínem a Německem, uvedla to v České televizi mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Pokud by k přerušení dopravy, jsou dráhy připravené nahradit vlaky mezi Ústím nad Labem a Drážďany autobusy.

8:18 - Labe se čím dál víc tlačí i do Jílovského potoka. Zatápí již i garáže ležící nedaleko kina Sněžník.

8:06 - POZOR! Kruhový objezd u OMV již není průjezdný. Projet je možné kolem Kauflandu.

7:57 - V město duchů se prakticky změnilo Hřensko, nejníže položená obec v Česku. Jak to tam vypadá se PODÍVEJTE ZDE…

Hřensko pod vodou, odpoledne 4.6.7:56 - Kvůli záplavám jsou odstavené čistírny odpadních vod v Ústí nad Labem, Děčíně a Hřensku, kvůli znečištění pramenišť zůstaly stovky domácností na Ústecku, Děčínsku, Litoměřicku a Teplicku bez pitné vody. "Voda je kontaminovaná a není vhodná ke konzumaci ani k osobní hygieně. Náhradní dodávka pitné vody je zajištěna prostřednictvím cisteren," řekla mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací (SČVK) Iveta Kardianová. Jaké obce mají problémy na Děčínsku? Víska pod Lesy, Starý Šachov a Jílové - Rybníček.


7:46 - S velkou vodou bojuje také Ústí nad Labem. ON - LINE ZDE…

7:43 - Některé školy v Děčíně dětem zkrátí vyučování, do 11:40 se budou učit žáci prvního stupně v ulici Komenského a v ulici Školní a do 13:30 žáci druhého stupně školy na Máchově náměstí. Mateřské školy budou v provozu kromě ulice Riegrovy, Májové a Dlouhé, omezeně školka v Liliové, Klostermannově a Pohraniční ulici.

Důležitá telefonní čísla:

Krizová linka Ústeckého kraje:
800 876 011
Krizové linky v Děčíně:
412 516 516, 412 593 182
Linka povodňové sbírky Děčín:
775 861 912
Linka společnosti ČEZ:
840 850 860
Linka Českých drah:
840 112 113
Linka České pojišťovny:
841 114 114
Linka do Děčínského deníku:
724 482 821

7:40 - V Děčíně museli od začátku povodní evakuovat ulice nejblíže k Labi, celkem šlo už asi o 1 500 osob. Ne všechny vyklizené ulice jsou již zaplavené, očekává se ale další vzestup hladiny až na 11,3 metrů.

7:36 - "Bojujeme o zachování průjezdnosti u kruhového objezdu u OMV," uvedla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Pokud dojde k přerušení automobilové dopravy, oba břehy bude spojovat pouze vlak.
VÍCE ČTETE ZDE…

7:35 - V Ústeckém kraji jsou už kvůli záplavám tisíce domácností bez elektřiny, plynu i pitné vody. Energetici dnes kvůli velké vodě vyhlásili až do odvolání stav nouze pro okresy Děčín, Litoměřice a Ústí nad Labem. V regionu už bylo z bezpečnostních důvodů od elektřiny odpojeno více než 6000 domácností, a jak voda stoupá, bude jich přibýva

7:32 - V Děčíně je dnes ráno stále otevřený silniční Nový most, druhý Tyršův je mimo provoz od pondělí. Obvyklý nájezd na most u Pětimostí je zatopený, dá se ale objet okolo průmyslového areálu ulicemi Děčínská a Ústecká. Hladina Labe byla v 06:00 na 10,27 metru, kulminovat má večer na více než 11 metrech.

7:31 - Jedna dobrá zpráva: V noci klesla pod první povodňový stupeň hladina Ploučnice v Benešově nad Ploučnicí.

7:29 - V Děčíně se dnes neučí. Většina základních a mateřských škol v Děčíně ve středu omezí provoz, bez omezení bude učit jen na pěti. Uzavřené budou všechny střední školy. Město nabízí rodičům dětí z uzavřených škol hlídání v Domě dětí a mládeže.

7:28 - Dobrý den, začíná on-line přenos z povodní na Děčínsku.

Co se v Děčíně odehrávalo úterý ČTĚTE ZDE…

Povodně jsme sledovali také v pondělí. VÍCE ZDE…

Všechno odstartovalo v neděli. VÍCE TADY…

Autor: Luděk Stínil, Alexandr Vanžura, ČTK

5.6.2013 VSTUP DO DISKUSE 17
SDÍLEJ:
Shromáždění u příležitosti výročí 17. listopadu v Děčíně.
30

FOTO: Od ideálů listopadu 1989 se vzdalujeme, zaznělo v Lípě

Michal Horáček se zúčastnil projektu Den s prezidentským kandidátem, kde Deník postupně představí všechny kandidáty na prezidenta.
56

FOTO, VIDEO: Jsem maloměstský člověk, říká multimilionář Horáček

Děti obdarovaly opuštěná zvířata z útulku

Děčín - V MŠ Moskevská v Děčíně měli už trochu vánoční náladu.

Charitativní aukce Deníku vynesla 13 tisíc

Severní Čechy - Velká charitativní aukce sportovní dresů a dalších předmětů, kterou společně již počtvrté uspořádali regionální Deník a futsalový oddíl FC Lokomotif Ústí, letos vynesla přesně 13 tisíc korun. 

Dramaturg lodi Cargo Gallery se ohlíží: Letos to bylo hodně pestré

Děčín /ROZHOVOR/ – Tři kulturní nadšenci, fotografové z Děčína, změnili dvě stě padesát tun těžkou rezavou nákladní loď ve funkční originální populární kulturní svatostánek. V místo, kde je radost být a odkud se vám nechce.

Zpívání, záře svíček, proslovy. Lidé oslaví 17. listopad

Děčínsko - Města se do oficiálních oslav 17. listopadu příliš nehrnou, chopí se jich sami lidé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT