Přestože musí Děčín šetřit a na pořádání městských slavností má připraveno méně peněz než loni, lidé o oblíbené akce ani letos nepřijdou. Podtitul slavností by mohl znít: Za málo peněz hodně muziky.

Ohňostroj bude!

Lampionový průvod, ohňostroj, dobové stánky, muzika, adrenalin, divadlo, soutěže pro děti a mnoho dalších zajímavých akcí –  na to vše se mohou letos těšit lidé v Děčíně při tradičních květnových městských slavnostech.

Slavnosti zahájí večer s ohňostrojem. Ten je na programu v pátek 4. května. Zahájení slavností  bude mít letos navíc historický ráz. Po letech se ke své původní podobě vrací průvod, kdy v předvečer historických trhů šli z Husova náměstí na Tyršovu ulici šermíři, kejklíři a trhovci v dobových kostýmech.

Na něj naváže akustický ohňostroj tentokrát s názvem Brokát pro císaře Rudolfa II. Parkoviště u Atlantiku roztančí Dj Costa, Dj Gosip a Dj Tobaco. Do časů středověku po oba víkendové dny zavede návštěvníky Historický trh májový, který se koná na děčínském zámku.  

Trocha adrenalinu

Následující víkend bude patřit adrenalinovým sportům. Vedle toho Mateřské centrum Bělásek připravilo pro děti odpoledne plné dobových řemesel.  Na Mariánské louce si tak rodiče s dětmi budou moci vyzkoušet, jak pracovali například tkalci, kováři, ševci a šperkaři.  

Smetanovo nábřeží již tradičně hostí Hudební festival Labe. Letos se mohou diváci těšit na Václava Neckáře,  Xindla X a další, převážně děčínské kapely.

Slavnosti si letos užijí také obyvatelé Podmokel.

„Chtěli jsme část slavností přenést i na druhou stranu Děčína. Proto jsme uspořádali Pouliční divadlo na Husovce a přesunuli jsme sem Den nejen pro seniory, který se loni setkal s velkým ohlasem,“ řekla Hana Cermonová, náměstkyně primátora.

Neodmyslitelnou součástí slavností je Mistrovství floristů ČR – Děčínská kotva 2012, které promění jižní křídlo zámku v květinovou zahradu. Po dvanácté se před Atlantikem utkají v Českém poháru streetballisté.

Na své si přijdou i rodiče dětí, kteří navštěvují zájmové kroužky. Pódiová vystoupení v rámci Školního Mladého Labe předvedou děti v sobotu 19. května pod rogalem.  Celé slavnosti uzavře Dětský den na Smetanově náměstí.

Omezený rozpočet

„Letošní městské slavnosti mají značně omezený rozpočet. Přesto si myslím, že tým, který slavnosti zorganizoval, sestavil program pestrý a zajímavý,“ doplnila Hana Cermonová.

Na všechny akce, které Městské slavnosti tvoří, je vstupné zdarma. Čtyřicet korun zaplatí návštěvníci pouze na Historický trh májový. Veškeré informace o jednotlivých akcích, další aktuální zajímavosti a dosud nepublikovanou  historii slavností naleznete na www.slavnostidecin.cz.

Městské slavnosti v Děčíně
Ohňostroj: Tentokrát bude na téma  Brokát pro císaře Rudolfa II.
Průvod: Z Husova náměstí na Tyršovu ulici půjdou kromě lidí také šermíři, kejklíři a trhovci v dobových kostýmech
Hudební festival: Smetanovo nábřeží již tradičně hostí Hudební festival Labe. Letos se mohou diváci těšit na Václava Neckáře,  Xindla X a další, převážně děčínské kapely
Další program:  Nebude chybět ani Mistrovství floristů ČR – Děčínská kotva 2012, které promění jižní křídlo zámku v květinovou zahradu.
Podvanácté se před Atlantikem utkají v Českém poháru  také streetballisté