„Těšila jsem se. Docela dost. Hlavně na spolužáky, opravdu dlouho jsme se neviděli. Takhle je to daleko lepší, než přes počítač,“ usmívá se při příchodu do školy po několika měsících Anna Marie Paterová, žákyně šesté třídy ZŠ Jižní v Žatci.

Ona, stejně jako všichni její spolužáci ze šestých a devátých tříd, kteří tento týden v rotačním systému výuky do žatecké školy zamířili, si při příchodu vydezinfikovali ruce a pak hned šli do tříd. Tam pak probíhalo hromadné testování.

Ještě před jeho začátkem u lavice živelně diskutují tři kluci. Probírají víkendové zážitky. „Na učení jsem se moc netěšil, na kamarády ano,“ je upřímný šesťák Václav Nechleba. Jeho dva spolužáci, ještě před chvílí zabraní do hovoru, přitakávají. „Tak napůl. Jsem ráda, že máme nové skříňky, že vidím kamarády,“ zmiňuje Michaela Henychová změny v šatnách, které si žáci přáli a přivítali je.

V 6.B byli všichni negativní. Normálně by měli češtinu, probírali by větné členy, dnes, „první školní den“ je úvodní hodina spíše organizační. Ta druhá, kdy bude na řadě matematika, ale už bude probíhat normálně. Učit se už nebude distančně, ale naživo. „Netěším se moc na informatiku, ale na přírodopis ano. Také mám radost z nových skříněk v šatnách. Celkově jsem se docela těšila,“ svěřuje se také Agáta Riedlová.

Radost, že vidí své žáky naživo, mají také učitelé. „Snad to vydrží. Konečně jsme spolu ve třídě,“ těšila se do školy také třídní 6.B Vladislava Tonková.

Stejně jako v Žatci, také ve všech dalších školách v Ústeckém kraji se do lavic vrátili žáci druhých stupňů. Radost z návratu mezi kamarády měly také děti v Mostě. „Některé spolužáky jsem občas viděl, ale dost jsem jich potkal po dlouhé době. Těšil jsem se,“ svěřil se sedmák Pavel Votruba.

V ústecké škole ve Vinařské ulici šly dnes děti ze šestých a sedmých tříd, osmáci a deváťáci půjdou příští týden. „Vše jsme zvládli v pohodě, návrat do lavic proběhl dobře,“ potvrdil Květoslav Kolařík, ředitel školy.