Obavy z neveselých důsledků přijímacího řízení na střední školy v podobě, v jaké letos proběhlo, se na některých školách v okrese potvrdily. Zatím nemá Ústecký kraj, který se zřizovatelem většiny těchto škol, k dispozici kompletní statistiku kolik dětí nakonec školám chybí. To budou úředníci příslušného odboru znát až na počátku října, ale už dnes je zřejmé, že nový systém přijímacího řízení nepřinesl žádná pozitiva. Spíše naopak. Potvrzují to i namátkou vybrané hlasy vedoucích pedagogů středních škol na Děčínsku.

Neznají počty žáků

„Já už měsíc nespím,“ rozčiloval se zástupce ředitele Střední školy služeb a cestovního ruchu ve Varnsdorfu Miloš Říha a svoje tvrzení doplnil. „Doposud například neznám přesné počty žáků a mám na starosti vypracovat rozvrh. Větší hloupost než to co nás letos potkalo jsem za dobu, co pracuji ve školství, nezažil. A když jsem se dočetl, že ministerstvo bude nový systém teprve analyzovat a pak možná věci měnit, tak jsem málem omdlel,“ durdil se pedagog. Zlobí ho nejen to, že rodiče nemají ponětí o nějakých zápisových lístcích a když ano, tak klidně přijdou těsně před koncem prázdnin a vyzvednou si ho a přejdou s ním na jinou školu, ale především ekonomická stránka věci. „Každý dopis, který opouští školu a týká se přijímacího řízení, musí být doporučený. Jeden přijde na téměř čtyřicet korun. Uchazečů bylo kolem čtyř stovek a měli jsme čtyři kola. Tak si to znásobte. Prostě jen do poštovného jsme dali zhruba sto tisíc a ty bychom ve škole potřebovali úplně někde jinde,“ zdůraznil zástupce ředitele. Jestli tento systém přijímacího řízení se bude praktikovat i příští rok, bude to od ministerstva školství podle něho krajně nezodpovědné.

Naplnili všechny první ročníky

Zástupkyně ředitelky Střední zdravotnické školy v Děčíně Ivana Lišková si v těchto dnech oddechla, protože škola naplnila všechny první tři ročníky. „Do konce prázdnin jsme měli ještě 4. kolo přijímaček a přes osm desítek žáků už máme jistých,“ konstatovala učitelka. Nepopřela, že systém, kdy škola do poslední chvíle neví kdo nastoupí nebo ne, je nevyhovující a nervydrásající. „ Ale nejde jen o tu administrativu, komplikace pociťují i například studující dálkově. Pro zápisové lístky museli cestovat třeba do Liberce, Prahy nebo Ústí nad Labem. Prostě to, co existuje a jak to funguje, je slušně řečeno strašné,“ uvedla pedagožka.

Ředitel Střední školy řemesel a služeb v Děčíně Milan Soukup je rád, že vše mají už za sebou. „Tím, že jsme propadlíkům povolili opakovat ročník, máme počet žáků jako vloni. Stejně jak vítáme, že nemusíme říkat zájemcům o maturitní obory, ale i dalším, kteří by k nám rádi, že máme volno. Je to vysilující . Rozhodně z nového systému nadšený nejsem, je to spíš hrůza. Určitě ne pomocník v práci, to tedy rozhodně ne,“ nechal se slyšet ředitel. Peníze, které musela škola v Ruské ulici zaplatit na poště za doporučené dopisy, jdou do tisíců. „Přijímací řízení se řídí podle správního řádu, kvůli čemuž narostl počet zásilek. Jedna stojí třicet devět korun,“ vrtí stále hlavou ředitel.

Zápisový lístek

Obtížná administrativa, otravovala život nejen vedoucím pracovníkům středních škol, ale i jejich dalším pracovníkům. Mnozí chodili domů jen spát a stále jsou z praxe, která se vyžaduje, otrávení. Těžko bychom hledali někoho, kdo by s novým nápadem souhlasil. Jen ti ministerští úředníci si možná jeden druhému klepou po ramenou. Mrzuté je, že řada z nich na ministerstvo přišla právě od kateder.

Každý uchazeč o vzdělávání ve střední škole nebo konzervatoři musí svůj úmysl stát se žákem příslušného oboru vzdělání a formy vzdělávání na dané škole potvrdit odevzdáním zápisového lístku řediteli školy, který rozhodl o jeho přijetí ke vzdělávání, a to nejpozději do 5 pracovních dnů ode dne, kdy bylo uchazeči doručeno rozhodnutí o přijetí.

Každý uchazeč o vzdělávání ve střední škole (konzervatoři), který se účastní přijímacího řízení pro následující školní rok, obdrží jeden zápisový lístek. Pokud uchazeč není v daném školním roce žákem základní školy, vydá mu zápisový lístek krajský úřad příslušný podle místa trvalého bydliště uchazeče.

Zletilý uchazeč nebo zákonný zástupce nezletilého uchazeče může o vydání zápisového lístku požádat osobně na odboru školství krajského úřadu příslušném podle místa trvalého bydliště uchazeče nebo zaslat písemnou žádost o jeho vydání poštou.