A rozhodně jen u podpisů zůstat nechtějí.

„Máme v plánu uspořádat protestní pochod městem a samozřejmě přijedeme protestovat i na jednání krajského zastupitelstva na konci června,“ říká Jan Papajanovský z petičního výboru.

Se svými spolužáky sestavil proti slučování gymnázia a obchodní akademie petici, která je v současné době k podepsání v knihovně gymnázia a v archivu ve Zbrojnické ulici. Na dalších místech petičníci usilovně pracují. Petiční archy je možné stáhnout přímo na facebookových stránkách petice.

„Tyto dvě školy jsou si sice blízké polohou a tudíž může připadat vhod tvorba určitých mezistudentských prostorů, nicméně obě školy jsou velmi rozdílné. Podle nás je největším problémem samotné zaměření. Gymnázium nabízí všeobecné vzdělání, kdežto obchodní akademie je odborná škola,“ píší petičníci v úvodním prohlášení. Kromě toho jsou přesvědčeni, že by sloučením obou škol pošlapali krajší politici jejich dobrou pověst, kterou mezi studenty i rodiči mají.

„Vadí nám také neskutečná arogance, se kterou krajský úřad postupuje. Nebýt článku v Děčínském deníku, tak jsme se nic nedozvěděli. Vždyť oni to oznámili jako hotovou věc. Vůbec je nezajímá názor těch, kteří na těch školách studují,“ doplnil Papajanovský.

„Škola nic takové neorganizuje. Je to iniciativa našich studentů. Tím pádem jim nemůžeme ani nic zakázat. Ale musí vše dělat mimo dobu výuky,“ uvedl ředitel gymnázia Václav Lešanovský.

„Slyším to od vás poprvé. Ale každý má právo vyjádřit svůj názor, i studenti. Rozhodující je názor zřizovatele. My jsme připraveni naplňovat náš program samostatně i po sloučení,“ reagoval na vznik petice proti sloučení ředitel Evropské obchodní akademie Jiří Petrášek.

Plán sloučit čtyři děčínské školy schválili krajští radní v květnu, jeho definitivním schvalováním se mají zabývat krajští zastupitelé na konci června. Největší odpor vznikl především proti sloučení gymnázia s obchodní akademií a město se nabídlo, že by případně spolufinancovalo jeho provoz.