Máme málo peněz, jdeme stávkovat! Na výzvu odborářů příliš učitelů na Děčínsku neslyší. Rodiče se tak většinou nemusejí obávat, kdo by případně jejich malé školáky pohlídal.

Pravděpodobně propadákem pro odboráře skončí stávka v Děčíně, kde funguje jedenáct městských základních škol. Vyplývá to z informací, které měla radnice v době uzávěrky dnešního vydání k dispozici. „V Děčíně by se ke stávce měla připojit pouze škola na Komenského náměstí, kde budou stávkovat učitelé na druhém stupni,“ řekl mluvčí magistrátu Luděk Stínil. V úterý dopoledne se pak ke stávce připojila i škola v ulici Na Pěšině v Bynově.

Zavřít by nemělo podle ředitelky Lenky Holubcové ani děčínské gymnázium. Tam se sešla včera odpoledne odborová organizace, která měla o případném připojení rozhodnout. Do uzávěrky ale nebylo jasné, zda protest podpoří hromadně. Holubcová očekává, že se k odborářské akci připojí nanejvýš jednotlivci.

Výstava Slova, která chybí.
FOTO: Oslavy 30 let svobody začaly v Děčíně vernisáží výstavy

Podle normálního rozvrhu se bude učit také na Evropské obchodní akademii v Děčíně. Na střední zemědělské škole v Libverdě by se s konečnou platností měli pedagogové rozhodnout ve středu ráno, ředitel školy Libor Kunte ale nepředpokládá, že by se jeho škola připojila.

Na Střední škole řemesel a služeb v Děčíně se do stávky zapojí jen část zaměstnanců, někteří studenti by tak měli mít ve středu volno. „Učitelé praktického výcviku stávkovat nebudou, takže praxe poběží podle plánu. Nebude ale teoretické vyučování, protože stávkovat nebude jen sedm učitelů teorie. Ve škole je přitom dvacet tříd,“ vysvětlil ředitel děčínské střední školy Tomáš Daněk.

Téměř bez odezvy zůstala výzva odborářské centrály ve Varnsdorfu. „Všechny městské základní školy, stejně jako družiny, budou ve středu otevřené,“ uvedl mluvčí varnsdorfského městského úřadu Tomáš Secký s tím, že je možné, že ve školách budou stávkovat jednotliví učitelé. To by ale na středeční výuku nemělo mít větší dopad.

Kryštof Hanžl – Jetřichovice – východ slunce
Studenti fotili krásy severních Čech, vyhrál snímek z Jetřichovic

Ve třetím největším městě okresu Děčín je situace pro rodiče mírně komplikovanější. V Rumburku se ze tří městských základních škol připojí pouze ta v Tyršově ulici, do stávky vstoupí kantoři také na gymnáziu zřizovaném krajem. „Pro děti z prvního stupně bude místo vyučování otevřena družina,“ popsala situaci v Rumburku vedoucí tamního odboru školství Iva Štefáčková.