Červenec a srpen zavřeno. To hlásí mateřská škola z Lipové. O jarních prázdninách nechali na četné žádosti rodičů školku otevřenou, ale nakonec dorazilo jen pět dětí ze čtyřiadvaceti. „Je velmi prodělečné nechat školku otevřenou pro tak málo dětí, proto jsem se rozhodli, že školku zavřeme na celé prázdniny. Děláme to tak už několik let a rodiče s tím problém nemají,“ řekla ředitelka lipovské mateřinky Ilona Palinkášová. Rodiče prý děti do mateřinky v době prázdnin nedávají.

V Lipovském zpravodaji se však objevil dotaz jednoho z rodičů. Píše: „Zajímalo by nás, zda bude o letních prázdninách otevřená mateřská školka nebo zda bude přístupná alespoň větší část prázdnin? Vzhledem k tomu, že je kapacita školky plně obsazena je předvídatelné, že by byl zájem o její provoz i v prázdninových měsících. Umístit dítě do školky v okolních obcích je téměř nereálné, protože i tam je o prázdninách kapacita omezena, doprava je náročná a především je to cizí prostředí pro tak malé děti.“ Ředitelka se nad dotazem podivovala: „Nikdo zatím nepřišel s tím, že by měl komplikace s hlídáním. V žádném případě není problém umístit dítě do jiné školky. Dokážeme to pro rodiče zajistit.“

Lipovská mateřinka není jediná, která omezí provoz v době letních prázdnin. Školky se snaží rodičům vyjít co nejvíce vstříc.

Rodiče dětí, které si nezajistí hlídání, mají možnost dát svou ratolest do školky v jiné obci.

Tak tomu je i v Mateřské škole v Arnolticích. Tu navštěvuje čtyřiadvacet dětí. „Dělali jsem mezi rodiči průzkum, zda by měl někdo zájem umístit v době prázdnin své dítko do jiné mateřinky, ale všichni se shodli na tom, že si hlídání zajistí,“ vysvětlila ředitelka Věra Petrová. Školka bude mít zavřeno od poloviny července do poloviny srpna. V této době se o děti postarají příbuzní, nejčastěji prarodiče. „Rodiče se zajímají už hodně dopředu o to, kdy bude školka zavřená, podle toho si pak v zaměstnání domluví dovolenou nebo hlídání,“ vysvětlila ředitelka Petrová.

Ani pro dvacet dětí z Mateřské školy v Horních Habarticích nemusí její ředitelka Jana Hrouzková shánět náhradní místo. Škola bude mít zavřeno od začátku července až do poloviny srpna. „Rodiče už jsou zvyklí, že je v době letních prázdnin školka mimo provoz. Dáváme jim to včas vědět, takže si seženou náhradní hlídání,“ uvedla Hrouzková.

Mateřské školy nemají však povinnost dítě z jiné mateřinky přijmout. Ředitelky se ale shodly na tom, že problém nikdy nebyl. „Loni jsme zajišťovali místo v jiné mateřince. Maminka tam ale nakonec své dítko vůbec nedávala. Hlídání si zajistila jinde,“ řekla ředitelka arnoltické školky Věra Petrová.

Sami rodiče přiznávají, že není až tak velký problém si v době letních prázdnin hlídání zajistit. „Letos to ještě řešit nemusím. Jsem na mateřské dovolené, takže budu o letních prázdninách hlídat já a příští rok pomohou babičky,“ řekla Dáša Kabelová z Verneřic. O uzavření školky v době letních prázdnin jsou prý rodiče informování s dostatečným předstihem. „Nechápu rodiče, kteří začnou v půlce července brečet, že nemají pro své dítě hlídání, mají přeci několik měsíců na to, aby si hlídání sehnali nebo se domluvili s ředitelkou na jiné školce,“ podivovala se maminka dvou dětí.