Jakmile na konci letošního školního roku třídy utichly a děti se rozprchly vstříc letním radovánkám, personál i školáky vystřídali na mnoha místech dělníci. Radnice na Děčínsku se totiž pustily do rozsáhlých oprav budov škol i školek.

Nezahálet se o prázdninách rozhodl děčínský magistrát. Vedení města se totiž zavázalo, že se zaměří na opravy zanedbaného majetku. „Opravovat chceme co nejvíce. Bohužel máme problém se zhotoviteli. V současné době je převis zakázek a prováděcích firem není dostatek,“ řekla děčínská primátorka Marie Blažková.

Pokud ale půjde vše podle plánu, do konce prázdnin bude mít radnice na svém kontě velké množství rekonstrukcí školských zařízení. Ty by měly vyjít na přibližně 50 milionů korun, které zaplatí město ze svého rozpočtu.

Opravami by měla projít více než desítka základních a mateřských škol v Děčíně. „Základní škola Školní se chystá na opravu střešního pláště a dokončení výměny oken. V havarijním stavu je také vnější schodiště, to by proto mělo být vyměněno,“ přiblížila plány mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Základní škola Na Pěšině se pak má dočkat rekonstrukce osvětlení nebo zateplení. Další školy čekají například opravy chodníků či podlah.

I Varnsdorf každým rokem do škol investuje miliony korun a ani letošní rok není výjimkou. Práce by ani tady neměly komplikovat zahájení školního roku. Do mateřských škol během letních měsíců město investuje přes dva miliony, školy se dočkaly investic za téměř 6 milionů korun.

„Největší investici zaznamenává Mateřská škola Zahrádka v Pražské ulici, kde probíhá rekonstrukce sociálního zařízení za bezmála půl druhého milionu. Rozsáhlejší přestavbou prochází také MŠ Sluníčko v Křižíkově ulici, kde dochází k rekonstrukci podlahy ve dvou třídách. Kuchyň v MŠ Na Kopečku dostala novou podlahu a kuchyňskou linku za bezmála sto tisíc korun. Zbylé mateřské školy čekala pravidelná údržba, výmalby tříd, chodeb a podobně,“ vyjmenoval mluvčí varnsdorfské radnice Tomáš Secký.

Téměř 1,7 milionu korun pak putovalo do ZŠ Edisonova, kde je na travnatém venkovním hřišti nové umělé zavlažování. To je napojené na dvě 15kubíkové nádrže pod zemí, kam stéká dešťová voda ze sousední střechy jedné z tělocvičen. Ve škole také brousí a lakují parkety ve velké tělocvičně a rekonstrukcí prochází i sociální zařízení.

V Rumburku se zaměřili na Základní školu v Tyršově ulici. Ta se přes léto dočká nového multifunkčního hřiště. Práce za téměř dva miliony korun již probíhají. „Kromě toho čeká školu nová střecha na jídelně, a to za 1,3 milionu korun. Ta bude hotová do konce října,“ řekl mluvčí rumburského městského úřadu Luděk Stínil.

Do mateřských školek Rumburk letos investovat nebude. Od loňského roku mají už všechny školky nová plastová okna, také interiéry jsou v pořádku.