Železniční přejezd na silnici I/13 v Markvarticích řidiči poslední dobou nemají příliš rádi. Kvůli špatnému provedení totiž podle některých připomínal spíše skokanský můstek. Situaci, kdy se kamion na přejezdu nebezpečně rozhoupal, ačkoliv nepřekročil nejvyšší povolenou rychlost, zažila také řada řidičů.

Právě kvůli takovým problémům přistupuje Správa železniční dopravní cesty v krátké době již k druhé opravě tohoto železničního přejezdu, přes který přejede většina aut mířících z Děčína do Šluknovského výběžku, případně v opačném směru.

„Během uzavírky upravíme nájezdy na přejezd tak, aby byl pro řidiče přívětivější," říká Martin Šotola ze Správy železniční dopravní cesty.

Přejezd prošel opravou již loni na podzim, stavební firma postupovala podle projektu, který byl podle platných norem na rekonstrukci přejezdu vypracován. Jenže jak se velmi krátce po otevření přejezdu ukázalo, projekt provozním podmínkám nevyhovoval.

Kromě nájezdů ještě upraví železničáři některé další části, které následně usnadní údržbu přejezdu. Zároveň se tak také prodlouží životnost přejezdu.

Kvůli opravě bude nutné přejezdy na dva dny uzavřít. Kromě toho v klesání nad Markvarticemi bude uzavřený totiž také druhý, blíže 
k České Kamenici. I ten bude upraven. Neprůjezdné budou od pondělí 15. srpna od 7 hodin ráno do úterý 16. srpna do 22 hodin.

Objízdná trasa bude ve směru do České Kamenice vedena přes Veselé, Kerhartice a Huníkov, ve směru na Děčín přes Horní a Dolní Habartice a přes Benešov nad Ploučnicí. Pozor si ale budou muset dávat především řidiči kamionů, protože ne všude jsou dostatečně vysoké podjezdy, pod které se kamiony vejdou.

Loni na podzim dopravu na Děčínsku komplikovalo hned několik uzavírek železničních přejezdů, do těch se pustila Správa železniční a dopravní cesty v rámci rozsáhlé opravy trati mezi Děčínem a Rumburkem za přibližně 900 milionů korun.

Největší komplikací byla uzavírka dvou přejezdů mezi Huntířovem a Českou Kamenicí, tedy stejných, které budou uzavřené nyní. Kromě toho byly uzavřeny i přejezdy v okolí Benešova nebo přejezd na Valdeku u Šluknova, který leží na páteřní komunikaci Šluknovského výběžku.

V současné době tato rekonstrukce komplikuje i železniční dopravu, na srpen je ohlášeno několik výluk, kdy místo vlaků budou jezdit autobusy.

Od začátku srpna až do konce září bude kompletně uzavřena železniční trať mezi Českou Kamenicí a Mlýny. K tomu se nyní přidala výluka mezi Benešovem nad Ploučnicí a Mlýny a od začátku září nebudou deset dnů jezdit vlaky mezi Mlýny a Jedlovou.

Kvůli výlukám tak jezdí několik zvláštních autobusových linek náhradní dopravy, mezi Českou Kamenicí a Kytlicemi kvůli úzké silnici místo vlaků jezdí mikrobusy.

Oproti vlakům jezdí autobusy podle zvláštního výlukového jízdního řádu, který se nemusí vždy přesně shodovat s tím, na který jsou pravidelní cestující vlakem zvyklí.