Do mnohamilionových částech půjdou škody na silnicích, jež napáchala sobotní blesková povodeň. Mnohé z nich vzaly za své, na dalších jsou poničené potahy, podemleté opěry, strhaná svodidla.

„Podle hrubého odhadu máme škody na silnicích v Děčíně ve výši dvacet milionů korun,“ uvedla mluvčí děčínského magistrátu Romana Silvarová.

Starostové obcí škody teprve sčítají. „Musí nám dodat odhady, abychom mohli žádat kraj o peníze na opravy,“ upozornila Silvarová.

I kraj už vyčíslil předběžné škody na Děčínsku. Nejtragičtěji asi dopadla silnice z Janské do Rabštejna. „Tady došlo k sesuvu třicet metrů vysokého svahu, opravy jsou vyčísleny na devětatřicet milionů korun,“ řekl Zbyněk Šebesta z kanceláře hejtmanky ústeckého kraje.

Další tři desítky milionů korun spolyká silnice z Markvartic do Benešova nad Ploučnicí „Kromě toho, že v celém úseku jsou naplaveniny, je stržená opěrná zeď mezi potokem Bystrá a silnicí u železničního­.podjezdu v Benešově, podemletá krajnice, poškozená vozovka silnice před mostem v Markvarticích a další škody,“ řekl Šebesta.

Kraj zatím odhaduje škody napáchané povodní na 112 milionů korun.

PŘEHLED ÚPLNÝCH UZAVÍREK PO POVODNÍCH

Silnice č. III/24095 v úseku Starý Šachov – Merboltice (začátek obce)
– poškozená vozovka včetně podkladních vrstev
– 8.7.2009 bude provedena provizorní úprava broušenkou pro umožnění nezbytného průjezdu

Silnice č. III/26223 Benešov n.Pl. – Markvartice
– poškozené opěrné zdi, krajnice vozovky, kryt vozovky, poškozený most 26223–7
– po provizorním zajištění opěrné zdi v Benešově n. Pl. bude umožněn průjezd os.automobilům a autobusům – termín zatím neupřesněn, opravu zdi je nutné provést dodavatelsky

Silnice č. III/2639 v úseku Veselé – Kerhartice
– podemletá opěrná zeď a sesuv tělesa silnice
– oprava zdi: nutno dodavatelsky

Silnice č. III/2639 Janská – Rabštejn
– sesuv svahu silnice
– sanace sesuvu bude provedena dodavatelsky