Silnice druhé a třetí třídy spravuje Ústecký kraj, a to prostřednictvím své organizace. Jednu takovou má pro děčínský okres. K jejím povinnostem patří především starat se o dobrý stav komunikací od Děčína až po Dolní Poustevnu. Každoročně se ale objevují případy, kdy řidiči po správci vozovky žádají náhradu škody například za odřené disky nebo proražené gumy. Jak je to s náhradou škody konkrétně?

Případů není moc

„Stane se, že se na vozovce objeví výtluky, hlavně po zimě a majitel si rozbije svůj vůz,“ řekla vedoucí děčínské správy a údržby silnic Ivana Pekařová. Dodala, že si ale nepamatuje, že by se některý na jejich provozovně „hojil“ všemi možnými způsoby. „Těch případů, kdy jsme odškodňovali řidiče, opravdu moc není. Alespoň si to nepamatuji. Každopádně jsme pojištěni a škodu k likvidaci podstupujeme naší pojišťovně,“ řekla vedoucí SÚS. Uvedla, že řidič má nárok na zaplacení škody v případě když autem vjede do ojedinělého výtluku, který není osazený značkou. Pokud řidič jede nepřiměřenou rychlostí na silnici, která je už na první pohled ve špatném stavu, pak je to jeho riziko. „ Dobré je, když si pořídí nějakou fotodokumentaci nebo má v ruce protokol od policie, připomněla Pekařová. Pracovníci děčínské provozovny SÚS podle ní pravidelně úseky vozovek kontrolují, hlavně problémová místa označují značkami. „ To je důležité. Musí to být zanesené i do stavebního deníku,“ připomněla vedoucí a dodala, že mezi drobnými kauzami, které se týkají náhrady škod, se objevují například i postříkané fasády. „A na to všechno zmíněná pojistka pamatuje,“ vysvětlila. Vedoucí oddělení dopravní obslužnosti Krajského úřadu Ústeckého kraje Jakub Jeřábek potvrdil, že také na kraj se poškození řidiči obraceli. „Nejde ale o nic aktuálního, nebylo jich mnoho. Pokud se prokáže, že je poškozený v právu, pojišťovna za naše silničáře bez problému škodu uhradí,“vysvětlil Jeřábek.

Volejte policii

Oba vedoucí se shodli v tom, že nehodu by měli mít řidiči dobře zdokumentovanou. Pokud se stane, že si zničí auto ve výtluku je nejlepší volat policii a věc řešit jako dopravní nehodu. Policejní dokumentace by měla stačit pro řízení o náhradě škody. „Zatím se mi nic takového nestalo, ale kdybych si ulomil poloosu nebo zničil pneumatiku, určitě bych si o náhradu škody požádal,“ je rozhodnutý Jiří Vejlupek z Děčína a dodal. „Přeci nebudu platit peníze ze svého za to, že nemá kraj svoje silnice v pořádku. Takový grand tedy nejsem,“ poznamenal řidič.