„Zaparkovala jsem v Děčíně na Starém Městě. Když jsem po dvou hodinách přišla, moje černá Octavia byla pryč," říká Veronika Bošková z Děčína. „A to jsem parkovala pět metrů od hlavní silnice!"

Ztráta auta pro ni znamená nejen finanční ztrátu, ale i další komplikace – dojíždí totiž do zaměstnání v Ústí nad Labem. Prosí proto čtenáře Děčínského deníku o pomoc. Odcizená černá Octavia má Registrační značku 3U9 6747.

Veronika Bošková není jediná, která tento týden přišla v Děčíně o škodovku.

„V Boleticích v pátek ukradli z před domu známé auto značky škoda. Policisté jí řekli, že nemůžou nic dělat, a že až budou kupovat nové auto, tak ať si nekupují škodovku," napsala na Facebook Děčínského deníku Petra Seidlová a přidala další historku: Její známé v Podmoklech rozbili u škodovky sklo a vykradli ho.

„Náhoda nebo tady někdo řádí se zaměřením na auta značky škoda?" dodává.

Podle policie opravdu škodovky patří mezi nejohroženější auta.

„Nejvíce se již několik roků za sebou kradou škodovky. Tvoří celých šedesát procent odcizených vozů. Hned v závěsu se drží Volkswagen s jedenácti procenty a o třetí post se dělí Ford a Renault," uvedla policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Při nákupu auta byste si měli rozmyslet taky jeho barvu – podle policie se prý zloději nejčastěji zaměřují na šedou metalízu, černou a bílou barvu.

„Trendem současnosti jsou krádeže vozů na náhradní díly, zatímco v minulosti se zloději více zaměřovali na nové luxusní vozy," dodala Kofrová.

Přestože počet krádeží aut rok od roku nepatrně klesá, pořád jde o vysoká čísla. Letos bylo od začátku roku do konce října odcizeno v Děčíně 98 aut. 26 krádeží se podařilo objasnit. Škoda? Osm milionů korun.

Se státní policií spolupracují na hledání odcizených aut i děčínští městští strážníci.

„Několik aut se nám již podařilo najít. Při pátrání využíváme i městský kamerový systém," říká ředitel děčínských strážníků Marcel Horák.

Majitelům aut doporučuje nejen pojištění proti krádeži, ale také kombinaci mechanického a elektronického systému zabezpečení auta. Možností je několik: Kromě imobilizéru třeba zamykání zpátečky či „tajné tlačítko" jímž se spouští oběh paliva. Bez jeho zmáčknutí není možné auto nastartovat, což je pro zloděje, který překonal třeba několik překážek, problém. Pokud ho má několik minut hledat, raději uteče.

„Každé zabezpečení je pro zloděje problém," říká Horák s tím, že pokud má zloděj volit mezi zabezpečeným a  nezabezpečeným autem, zvolí si raději nechráněné auto.

Jak zabezpečit auto radí městská policie v Děčíně řidičům pravidelně. Každý rok jim za stěrači nechává instruktážní letáky.

KRÁDEŽE V ČÍSLECH
Krádeže mot. voz. dvoustopých 98
Krádeže mot. voz. jednostop. 11
Krádeže věcí z automobilů 220
Krádeže součástek mot. vozidel 91
Krádeže jízdních kol 60