Uklidit svět, zatím alespoň černou skládku pod Pravčickou bránou, by mohli lidé už tuto sobotu. Akci organizuje Správa národního parku České Švýcarsko s provozovatelem a majitelem Sokolího hnízda v areálu Pravčické brány v rámci celosvětové akce Ukliďme svět. Zájemci mají sraz v deset hodin dopoledne u autobusové zastávky Tři prameny, což je výchozí místo ke vstupu na červeně označenou stezku k bráně.

Nejrůznější odpad se vršil na skládce už sto let. „Odkládaly se sem nejrůznější nepotřebné věci. Místo dokonce propátrávali historici, nacházeli tu různé staré kachle a podobně. I my při úklidu máme za úkol odpad prohlédnout a vytřídit, třeba najdeme něco, co pomůže historii areálu dotvořit,“ řekl Jakub Juda, referent environmentální výchovy ze Správy národního parku České Švýcarsko.

Organizátoři doufají v hojnou účast a to i přesto, že poslední akce se nevydařila. Lidé byli zváni na velikonoční úklid v Křinickém údolí, nikdo nepřišel, akce museli organizátoři zrušit. „Pracovnice, která to měla na starost, asi trochu podcenila propagaci,“ řekl Juda.

Do stejné situace se dostali i v Benešově nad Ploučnicí, kde zvala radnice na úklid břehů řeky Ploučnice. „Brigádu jsme zrušili, protože na našich internetových stránkách na ni byly jen negativní ohlasy. Lidi tvrdili, že by to měly uklízet naše služby města,“ řekl benešovský místostarosta Radek Lekner. Má pocit, že lidé nemají zájem o své okolí, za plot svého dvorku už nekoukají.

Organizátoři úklidu na Pravčické bráně sázejí na to, že lidé, kteří přijdou uklízet, si mohu areál prohlédnout zdarma a zdarma dostanou i občerstvení. „Už se nám ohlásily některé skupiny lidí, že přijdou, deset nás bude určitě. Samozřejmě bych byl raději, kdyby přišlo lidí mnohem víc,“ poznamenal Juda. Dodal, že když se před několika lety uklízela Gabrielina stezka, turistická cesta, jež spojuje Mezní Louku s Pravčickou bránou, přišlo asi třicet lidí. Nasbírali desítky pytlů odpadu.

Národní park příští rok oslaví deset let své existence. Oslavy mohou ovlivnit lidé nejen tím, že pomohou s úklidem. „Chceme vydat publikaci o Pravčické bráně, žádná samostatná totiž neexistuje. V té by se pak mohly objevit příspěvky lidí, kteří jsou nějakým způsobem s tímto místem spjati, třeba jako turisté a návštěvníci,“ řekl mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov. Lidé mohou příspěvky posílat na adresu t.salov@npcs.cz