Lidé na Šluknovsku si mohou na půl roku oddechnout. Až do konce roku by měla fungovat stávající skládka v Rožanech u Šluknova. Co se ale bude dít od Nového roku, není zatím jasné.

Podle původních předpokladů měla být skládka již více než dva týdny uzavřená 
a odpad měl směřovat na skládky mimo region. Provozovatel skládky, firma Marius Pedersen, ale své rozhodnutí přehodnotila.

„Provozovatel skládky nám oznámil, že provoz skládky prodlouží do konce roku. Poté bude možné na skládku navážet jen inertní materiál, jako je například suť. Ten by měl sloužit k zasypání stávající skládky," uvedla starostka Šluknova Eva Džumanová.

Poté by měl směřovat komunální odpad z celého Šluknovského výběžku na jiné skládky v regionu. Ta nejbližší je ve Volfarticích na Českolipsku. To by ale mohlo prodražit svoz odpadů.

„Byl by to pro nás velký problém, především kvůli zvýšení ceny svozu pro lidi. Proto jsme se jako Sdružení pro rozvoj Šluknovska snažili dostat obě strany k jednomu stolu. Konečné rozhodnutí ale samozřejmě záleží na šluknovském zastupitelstvu," řekl před časem starosta Jiřetína pod Jedlovou a předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska Josef Zoser.

Firma Marius Pedersen plánovala založit novou skládkovou kazetu na staré skládce. Na podmínkách se ale nedohodla se Šluknovem, na jehož katastru Rožany leží.

„Chtěli smlouvu na deset až patnáct let za korunu ročního nájmu. Navíc ještě požadovali deset milionů jako dar firmě. S tím zastupitelé nesouhlasili," doplnila starostka.

Původně přitom Marius Pedersen chtěl o pět milionů více jako záruku za možné ekologické škody. To ale neumožňuje zákon o obcích a zastupitelé tento návrh proto již vloni v prosinci odmítli. Proto došlo na navržení daru.

O rozšíření skládky v Rožanech u Šluknova se mluví již více než rok. Marius Pedersen má všechna potřebná povolení, ale stavět se kvůli nedohodě s městem ještě nezačalo.

„Stará skládka je určitým rizikem pro životní prostředí. Podle našich předpokladů by sice nemělo k ohrožení spodních vod dojít, ale riziko možné ekologické havárie zde je. 
A to přibližně pětiprocentní," říká obchodní ředitel Maria Pedersena Pavel Borůvka.

Proti možným škodám při ekologické havárii na staré skládce je sice možné se pojistit, ale při plnění pojistky je poměrně velká spoluúčast. Právě tu by mělo vzít na sebe město. To ale podle odborníků není vůbec nutné. Podle Tomáše Buriana z krajského odboru životního prostředí je 
za likvidaci podobných eko-logických havárií odpovědný původce odpadu. Jenomže 
v případě staré rožanské skládky není jasné, kdo ji vlastně založil.
„Bohužel se nepodařilo dohledat, kdo skládku založil," říká Burian. Z toho podle něj vyplývá, že za starou ekologickou zátěž nemusí převzít odpovědnost nikdo.